"Gazeta Wyborcza": L4? Proszę, w kilka minut za parę złotych

Autor: • Źródło: PAP25 czerwca 2022 09:24

Czas realizacji: 5 minut. Koszt: już od 59 zł. I jeszcze zniżka 20 proc. na następne zamówienie. Zwolnienie lekarskie można dziś załatwić przez internet kilkoma kliknięciami. ZUS potwierdza, że dochodzi do nadużyć - pisze w warszawskim wydaniu "Gazeta Wyborcza".

"Gazeta Wyborcza": L4? Proszę, w kilka minut za parę złotych
Możliwość wystawiania zwolnień lekarskich na odległość stało się okazją do wielu nadużyć. Fot. Adobe Stock
  • Szybko, łatwo i tanio - tak można uzyskać w internecie za opłatą zwolnienie lekarskie na odległość
  • Z analizy ZUS wynika np., że lekarz dziennie potrafił wystawić ponad 200 zaświadczeń i to w kilku różnych podmiotach leczniczych
  • Jak mówi dr Michał Sutkowski procedura i wystawianie takich zwolnień jest postawione na głowie i jest niezgodne z etyką lekarską
  • ZUS podkreśla, że zwolnienie lekarskie może zostać wystawione wyłącznie po przeprowadzeniu badania stanu zdrowia pacjenta, choćby na odległość

Zwolnienie lekarskie "od ręki"

"Stołeczna" pisze o dostępnych w sieci stronach, które oferują wystawienie zwolnienia lekarskiego.

"Wypełniam ankietę. Pytania: od kiedy potrzebuję zwolnienia lekarskiego, do kiedy, jakie mam dolegliwości i aktualną temperaturę ciała. Jeszcze NIP pracodawcy i klikam "Dalej". Potrzebne będą moje dane. Po ich wypełnieniu zadzwoni do mnie lekarz (z numeru zastrzeżonego), który potwierdzi wystawienie zwolnienia. Będę na nie czekać ok. 15 minut. To e-zwolnienie, więc trafi wprost do pracodawcy. Jeszcze opłata: 99 zł. Na następną transakcję dostanę zniżkę" - opisuje dziennik.

W rozmowie z gazetą dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych, stwierdza, że "cały proceder jest postawiony na głowie", a L4 wystawia lekarz dowolnej specjalizacji niezależnie od schorzenia.

- Wystarczy prawo wykonywania zawodu. Konsultacja lekarska przez telefon w tym przypadku w niczym nie przypomina rzeczywistej porady lekarskiej. To pauperyzacja naszego zawodu, działalność szkodliwa i absolutnie niezgodna z Kodeksem etyki lekarskiej - komentuje.

EZLA to okazja do nadużyć

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski potwierdza, że wśród lekarzy dochodzi do nadużyć. Jak pisze dziennik, z analizy ZUS wynika np., że lekarz dziennie potrafił wystawić ponad 200 zaświadczeń w kilku różnych podmiotach leczniczych.

- Do tego w ciągu jednej minuty wystawił zaświadczenia lekarskie trzem różnym pacjentom. Takie nadużycia można byłoby jeszcze długo wymieniać - mówi Żebrowski.

ZUS, jak podaje "GW", podkreśla, że zwolnienie lekarskie może zostać wystawione wyłącznie po przeprowadzeniu badania stanu zdrowia pacjenta, choćby na odległość.

"Z tego powodu kontrole ZUS są wyjątkowo często kierowane właśnie w obszar telemedycyny. Od 2016 r. elektronicznych zwolnień wystawiono w Polsce ok. 100 mln. Od tego czasu przeprowadzono ponad 2 mln 700 tys. kontroli, w 2021 roku - ponad 350 tys." - wylicza dziennik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum