GIS wycofuje z obrotu podejrzaną sól

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2012 15:55

Główny Inspektor Sanitarny Przemysław Biliński powiedział w czwartek (1 marca) w Sejmie, ze inspekcja od środy (29 lutego) prowadzi kontrole w całym kraju i wycofuje z obrotu sól z zakładów podejrzewanych o jej fałszowanie oraz produkty, które mogą ją zawierać.

Biliński odpowiadał na pytanie Armanda Kamila Ryfińskiego, Macieja Wydrzyńskiego i Sławomira Kopycińskiego (Ruch Palikota) w sprawie możliwych zagrożeń dla życia i zdrowia ludzkiego wynikających z tzw. afery solnej.

Wyniki zleconych przez prokuraturę badań pobranych próbek będą znane "w ciągu najbliższych kilku dni" - zapowiedział szef GIS.

Jak podał, toczy się postępowanie prokuratorskie, ale niezależnie od tego GIS i Główny Inspektor Weterynarii posiłkując się zasadą ostrożności w bezpieczeństwie żywności przystąpił do kontroli wszystkich zakładów, w których może odbywać się produkcja i obrót solą.

- Inspekcja anitarna od środy prowadzi takie kontrole, wstrzymuje w obrocie sól pochodzącą z tych zakładów i produkty z zawartością tej soli - mówił Przemysław Biliński.

Poinformował, że pierwsze informacje o sprawie otrzymał w niedzielę (26 lutego) ok. godz. 17.

- Z przekazanych informacji wynikało, że 3 firmy - dwie z województwa kujawsko-pomorskiego i jedna z wielkopolskiego - wprowadziły do obrotu duże ilości niejadalnej soli wypadowej, przepakowanej w opakowania soli spożywczej - powiedział w Sejmie inspektor.

Firmy te kupowały odpad produkcyjny - tzw. sól wypadową, a po przepakowaniu trafiał on jako sól spożywcza głownie do odbiorców hurtowych - producentów wędlin, przetwórni ryb, mleczarni, piekarni.

Biliński powiedział, że prawdopodobnie w całym tym procederze nie występowała sól jodowana, więc ona na pewno spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa żywności.

- Natomiast sól trafiająca do przetwórstwa mogła zawierać sól wypadową. Czekamy na wyniki badań instytutów i własnych. Zwróciłem się również o opinię krajowego konsultanta ds. toksykologii, którą mam otrzymać w poniedziałek - powiedział Główny Inspektor Sanitarny.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum