GIS: w styczniu wejdą w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa kosmetyków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2018 19:39

Konsumenci kosmetyków są coraz lepiej chronieni. W stycznia wejdą w życie nowe przepisy zwiększające bezpieczeństwo ich stosowania, m.in. nowe obowiązki dla producentów - wskazał we wtorek (27 listopada) Grzegorz Hudzik, zastępca głównego inspektora sanitarnego.

Ustawa o produktach kosmetycznych ma m.in. poprawić nadzór nad produktami kosmetycznymi. Nowe rozwiązania dostosowują polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej przez określenie obowiązków producentów i dystrybutorów kosmetyków oraz kompetencji organów związanych z egzekwowaniem wymagań wynikających z unijnego rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych. Chodzi np. o prawidłowość składu, oznakowanie i dokumentację potwierdzającą bezpieczeństwo produktu.

- Nowa ustawa to nie tylko harmonizacja przepisów krajowych z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady, ale nowe jakości i bezpieczeństwo dla nas wszystkich jako konsumentów - akcentował we wtorek wiceszef GIS. Ustawa, jak wyliczał, określa obowiązki przedsiębiorców, wyznacza organy nadzoru i określa kary za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzania i ustawy.

Unijne rozporządzenie nałożyło obowiązek monitorowania przestrzegania zasad dobrej praktyki produkcji produktów kosmetycznych. W związku z tym zakłady, w których są wytwarzane lub paczkowane produkty kosmetyczne, będą musiały zgłosić się do wykazu zakładów nadzorowanych.

W ustawie wskazano organy, które będą mogły korzystać z informacji umieszczonych przez przedsiębiorców w unijnej bazie notyfikacji produktów kosmetycznych, prowadzonej przez Komisję Europejską. W bazie tej zgłaszane są również tzw. receptury ramowe kosmetyków, których znajomość jest konieczna w przypadku podjęcia właściwego leczenia.

Przepisy europejskie nakładają obowiązki związane z informowaniem o tzw. ciężkim niepożądanym działaniu produktów kosmetycznych. Aby monitorować i realizować te obowiązki stworzony zostanie System Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Użyciem Produktów Kosmetycznych. Zgłoszenia, jak wskazał Hudzik, może dokonać producent, importer, pracownik służby zdrowia i konsumenci.

Ustawa doprecyzowuje wymagania dotyczące języka oznakowania produktu kosmetycznego. Ustawa wprost wskazuje, że polski konsument otrzyma informację o produkcie w języku ojczystym. Wychodząc naprzeciw postulatom sektora, w szczególności małych i średnich przedsiębiorców, ustalono, że część dokumentacji będzie mogła być przygotowana w języku angielskim - powszechnie stosowanym na świecie języku technicznym i naukowym.

Jednym z elementów ustawy o produktach kosmetycznych jest katalog kar pieniężnych za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. W zależności od niezgodności od 10 tys. do 100 tys. zł.

Ustawa o produktach kosmetycznych wejdzie w życie 1 stycznia 2019. Jak wskazał Hudzik, przepisy przejściowe to dziewięć miesięcy na dostosowanie dokumentacji do wymagań językowych i dziewięć miesięcy na rejestrację zakładów.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum