PAP/Rynek Zdrowia | 02-10-2010 17:02

GIS: w całym kraju kontrola sklepów z dopalaczami

Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar poinformował w sobotę (2 października), że w całym kraju odbywa się kontrola sklepów z dopalaczami. Wyjaśnił, że kontrola została wszczęta na polecenie minister zdrowia Ewy Kopacz.

– Prowadzimy kontrolę na polecenie minister zdrowia Ewy Kopacz, w związku z licznymi przypadkami zatruć dopalaczami. Pani minister uznała, że jest to stan zagrażający zdrowiu publicznemu – powiedział Jan Bondar.

Przemysław Biliński, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego zarządził kontrolę, która pozwala na wycofanie artykułów zagrażających zdrowiu publicznemu i umożliwia zamknięcie sklepów, które je oferują.

Jan Bondar poinformował, że Inspekcja zdecydowała o wycofaniu produktu o nazwie "Tajfun" i wszystkich podobnych do niego środków, a także natychmiastowym zamknięciu wszystkich punktów, które je oferują.

Według niego, decyzja ta "w trybie natychmiastowym" została przekazana do Wojewódzkich Inspekcji Sanitarnych, które prowadzą kontrolę przy wsparciu policji.

– Decyzje te będą natychmiast wykonane, za ich niewykonanie grożą sankcje, nawet do dwóch lat pozbawienia wolności – powiedział Jan Bondar.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski powiedział, że do około 1 tys. sklepów i hurtowni z dopalaczami wkroczyło kilkuset inspektorów sanitarnych oraz blisko 3 tys. policjantów.

– Inspektorzy zabezpieczają specyfiki sprzedawane w sklepach z dopalaczami, próbki zostaną przekazane do badań laboratoryjnych – wyjaśnił.