GIS nielegalnie zamknął sklepy z dopalaczami?

Właściciele sklepów z dopalaczami zamkniętych niezgodnie z prawem mogą wygrać w sądzie odszkodowania od państwa.

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", 2 października 2010 roku GIS nakazał zaprzestanie działalności "obiektów służących produkcji oraz sprzedaży wskazanych wyrobów”. W całym kraju zamknięto wtedy prawie 1400 sklepów. Właściciele 600 z nich się odwołali.

Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, Główny Inspektor Sanitarny nie powinien wydawać jednej decyzji o zamknięciu wszystkich sklepów, a w decyzji należało wskazać konkretnego adresata.

Wydano wtedy także decyzję o wycofaniu z obrotu produktu pod nazwą Tajfun oraz "wszystkich produktów podobnych mogących mieć wpływ na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia ludzi".Jak podkreśla prawnik, reprezentujący niektóre zamknięte sklepy, to określenie było również nieprecyzyjne.

W opinii Jan Bondara, rzecznik GIS, nie doszło do złamania przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. - W ponad 20 przypadkach strony złożyły skargi do sądu w trybie sądowej kontroli działań administracji. W żadnym przypadku nie stwierdzono niezgodności działań organów administracji publicznej - podkreśla rzecznik.

Więcej: www.gazeta.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych