GIS: nałożono kary za złamanie przepisów dot. zapobiegania chorobom zakaźnym na ponad 1 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 14:34

Za złamanie przepisów dot. zapobiegania chorobom zakaźnym nałożono dotychczas kary, których łączna wartość przekroczyła milion zł. Tylko w ciągu ostatniej doby - 400 tys. zł - poinformował PAP we wtorek rzecznik GIS Jan Bondar.

Tylko w ciągu ostatniej doby wartość kar przekroczyła 400 tys. zł Fot. Archiwum

Kary - jak podał rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego - nakładane są m.in. za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny i izolacji. Podstawą prawną jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Mimo, że przepisy te obowiązują niespełna tydzień od 1 kwietnia, łączna kwota kar - jak podał rzecznik GIS - przekroczyła już 1 mln zł.

Dodatkową podstawą do wymierzania kar pieniężnych są znowelizowane przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

- Nieustanie apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych zasad i ograniczeń. Rozwiązania m.in. dotyczące kwarantanny, przemieszczania czy kontaktów międzyludzkich w przestrzeni publicznej, wprowadzono w trosce o zdrowie i życie. Rozumiemy, że wiele osób odczuwa zniecierpliwienie w związku z istniejącą sytuacją, ale apelujemy o wytrwałość i rozsądek - powiedział Bondar.

Kary - jak wyjaśnił - wymierzane są w drodze decyzji administracyjnej, najczęściej na podstawie informacji przekazywanych przez policję lub w wyniku ustaleń właściwego inspektora sanitarnego.

Bondar zapewnił, że inspektorzy sanitarni rozpatrują każdy przypadek nieprzestrzeganie nakazów lub zakazów i naruszenia przepisów o zapobieganiu chorobom zakaźnym.

Przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nakładają na państwowego powiatowego inspektora sanitarnego obowiązek nałożenia administracyjnej kary pieniężnej.

Jej maksymalna wysokość - jak przypomina GIS - może wynieść do 30 tys. zł. Przepisy ustaw nie regulują odrębnie przesłanek wymiaru administracyjnej kary pieniężnej. Zastosowanie mają przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, które określają przesłanki wysokości administracyjnej kary pieniężnej.

W skrajnych sytuacjach - jak przekazał rzecznik GIS - składane są wnioski do prokuratury o możliwości popełniania przestępstwa z art. 165 Kodeksu Karnego. Artykuł ten mówi m.in., że karze podlega pozbawienia wolności podlega ten, kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach np. powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej.

Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum