Fuszara: gdy ofiara zgłasza się po pomoc, służby medyczne nie mogą mieć wątpliwości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2015 09:55

Służby medyczne, a także policja i prokuratura nie mogą mieć wątpliwości jakie są ich obowiązki, gdy ofiara przemocy zgłasza się po pomoc - mówi w rozmowie z PAP Małgorzata Fuszara, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.

Fuszara: gdy ofiara zgłasza się po pomoc, służby medyczne nie mogą mieć wątpliwości
Służby medyczne w kontakcie z ofiarą przemocy. Fot. Archiwum

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania ocenia, że osłabł lęk przed konwencją o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet, która wchodzi w życie w sobotę (1 sierpnia). Małgorzata Fuszara zaznacza, że podejście do ofiar przemocy się już zmienia.

- Teraz jednak miedzy resortami toczy się cały szereg uzgodnień. Najważniejsze dotyczą procedur, ponieważ bardzo wiele problemów tkwi w procedurach. Jesteśmy po serii uzgodnień, które mają doprowadzić do tego, by policja, prokuratura oraz służby medyczne nie miały wątpliwości, jakie są ich obowiązki w sytuacji, gdy ofiara zgłasza się po pomoc.

Wyjaśnia, że zwróciła się do szefów odpowiednich resortów o wprowadzenie tych procedur właściwymi regulacjami prawnymi.

Dodaje: - Toczymy jeszcze m.in. rozmowy dotyczące obowiązku powiadamiania przez służby medyczne organów ścigania, bo trzeba się zastanowić, czy ważniejsza jest w takich przypadkach tajemnica lekarska, czy konieczność ścigania przestępstwa. Ale uzgadniamy te kwestie.

Wskazuje na jeden z przykładów trudności związanych z uzgodnieniami. To kwestia ubrania dla ofiary gwałtu.

- Łatwo powiedzieć, że ofiara powinna zgłosić się od razu po przestępstwie i od razu powinny być zabezpieczone ślady. No i teraz zastanówmy się, co to w praktyce oznacza - że ona całe ubranie musi zostawić. Czy mamy wprowadzić zasadę, żeby w każdym szpitalu i na każdym posterunku policji były ubrania dla kobiet i mężczyzn w każdym możliwym rozmiarze? Nie jest to możliwe. W związku z tym musi być jakaś inna zasada. Zatem ustaliliśmy, że policja - za zgodą ofiary - będzie jej przywozić ubrania z domu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum