Fundusz w Łódzkiem: kontrolują aż (nie)miło

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 13:13

Blisko 300 kontroli przeprowadza od początku roku Łódzki OW NFZ. Podlegają nim wszyscy nowi świadczeniodawcy, którzy w tym roku po raz pierwszy podpisali kontrakty z Funduszem na świadczenie usług medycznych wobec mieszkańców regionu: specjalistyczne poradnie, gabinety rehabilitacyjne i stomatologiczne, a nawet hospicja.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia, Beata Aszkielaniec, rzecznik prasowy Łódzkiego OW NFZ przyznała, że Fundusz sprawdza wszystkich nowych świadczeniodawców, którzy po raz pierwszy mają podpisaną umowę z ŁOW NFZ.

- Kontrole nie były przeprowadzane wcześniej, gdyż nie pozwalało nam na to prawo. Zgodnie z nim kontrolować możemy jedynie placówki medyczne, z którymi mamy podpisane umowy. I właśnie to robimy - poinformowała Aszkielaniec.

Z informacji uzyskanych od rzecznika wynika również, że Fundusz od połowy stycznia przeprowadził bądź przeprowadza nadal łącznie około 300 kontroli. Kontrole trwają przez cały rok i należą do standardowych działań NFZ.

- Nie wszystkie kontrole są na tym samym etapie. Część z nich została zakończona, jednak są też takie, gdzie protokoły pokontrolne są dopiero w toku - podsumowała rzecznik.

Wszystkie kontrole dotyczą realizacji umów w roku 2012. W ich efekcie już teraz wykryto pewne nieprawidłowości. Jak przyznaje Aszkielaniec, jedna umowa została zerwana a w przypadku czterech skierowano zgłoszenia do prokuratury.

Najbardziej spektakularna jest sprawa przychodni ortopedycznej Colmed z Górnej. Okazało się, że placówka ta nie ma rentgena, chociaż podała go w  swojej ofercie konkursowej. W efekcie NFZ odebrał przychodni kontrakt na poradnię ortopedyczną.

Po kontroli kłopoty ma również szpital w Zgierzu, który poinformował NFZ, że ma zadaszony podjazd dla karetek do oddziału ratunkowego. Nieprawdziwe informacje miał NFZ podać też niepubliczny szpital z Kutna. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum