Fundacje o liberalizacji zasad prowadzenia zbiórek publicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2014 14:01

Podpisana we wtorek (1 kwietnia) przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowa ustawa o zbiórkach publicznych była oczekiwana od wielu lat; w znacznym stopniu liberalizuje warunki organizacji oraz prowadzenia takich zbiórek - uważają eksperci.

Przepisy ustawy pozwalają m.in. na zastąpienie pozwolenia na zbiórkę zgłoszeniem w internecie i wprowadzają jednoznaczną definicję zbiórki, czyli zbieranie w miejscach publicznych datków i darów.

Dyrektorka Fundacji Batorego Ewa Kulik-Bielińska uważa, że dzięki nowej ustawie państwo przestaje reglamentować aktywność społeczną.

Prezes Fundacji WOŚP prof. Bohdan Maruszewski podkreśla, że nowa ustawa w znacznym stopniu liberalizuje warunki organizacji oraz prowadzenia zbiórek publicznych. - Daje wolność wyboru oraz obowiązek oceny i kontroli tego, jak pieniądze są wykorzystywane. Ustawa jest krokiem ku nowoczesnemu społeczeństwu i to jest bardzo cenne. Ona daje wolność obszarowi, który ostatni raz prawnie był regulowany w 1933 roku - powiedział Maruszewski.

Nowe rozwiązania pozytywnie ocenia także Fundacja Ewy Błaszczyk Akogo?. - Pomaganie to jest impuls. Często bardzo jest to spontaniczne i ma swoją określoną dramaturgię zdarzeń i czas trwania. Najcenniejsze w tej ustawie jest to, że jest ona oparta na zaufaniu. Jeśli ktoś nam ufa, to się odwdzięcza taką samą akceptacją, zaufaniem i chcemy to zrobić jak najlepiej i jak najszybciej. To jest fajne, rozwojowe i wyzwala taki dodatkowy strumień energii bardzo pozytywnej - powiedziała Błaszczyk.

B. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podziękował przedstawicielom organizacji pozarządowych, które uczestniczyły w pracach nad nową ustawą, za wrażliwość i czujność. 

Ustawa, która wejdzie w życie na początku lipca, zastąpi obecnie przepisy, obowiązujące od 1933 r. Zgodnie z nimi zbiórka to zbieranie ofiar w gotówce lub naturze; od 2003 r. funkcjonuje jednak rozporządzenie, które rozszerza tę definicję m.in. o wpłaty na konto i sprzedaż przedmiotów i usług (chodzi np. o charytatywne sms-y).

Nowa ustawa jednoznacznie definiuje zbiórki jako zbieranie datków w przestrzeni publicznej - w gotówce lub w naturze, gdzie zbierający i darczyńca pozostają anonimowi. Zbieranie funduszy przez sms-y lub przelewy na konto, gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany, nie będzie wymagało zgłoszenia i nie będzie podlegało regulacji. Zbiórką nie będą np. zbiórki organizowane w szkołach, inicjatywy prywatne, przeprowadzane wśród znajomych, a także zbieranie datków na cele religijne. Zgłoszenia i sprawozdania ze zbiórek będą zamieszczane na portalu, którym administrować będzie MAC. Będą dostępne online dla wszystkich, każdy będzie mógł łatwo sprawdzić, w jaki sposób wsparta przez niego organizacja wykorzystała pieniądze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum