Fundacja zbiera pieniądze na koszty sądowe ws. udostępnienia informacji przez porodówki

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2015 11:51

Fundacja Rodzić po Ludzku prosi o pomoc w zebraniu 4200 zł na opłacenie kosztów sądowych, jakie musi ponieść, by uzyskać z oddziałów położniczo-ginekologicznych i neonatologicznych informacje potrzebne przyszłym mamom w podjęciu decyzji o miejscu, w którym na świat przyjdzie ich dziecko.

Fundacja zbiera pieniądze na koszty sądowe ws. udostępnienia informacji przez porodówki

Mimo że szpitale mają prawny obowiązek przekazania danych o stosowanych procedurach medycznych i statystykach (ustawa o dostępie do informacji publicznej), nie chcą ich udostępniać.

Spośród 400 oddziałów położniczo-ginekologicznych i neonatologicznych, do których Fundacja wysłała pytania, 191 odpowiedziało dopiero po ponagleniu i groźbie rozprawy sądowej, 42 do tej pory nie odpowiedziało. Dlatego Fundacja złożyła do sądu administracyjnego skargi na ich bezczynność.

”Koszty sądowe każdej rozprawy to 100 zł, co daje łączną kwotę 4200 zł. Pomóżcie Fundacji Rodzic po Ludzku ponieść te koszty!” - apeluje Fundacja, które na portalu www.GdzieRodzic.info publikuje przydatne matkom dane o warunkach rodzenia.

”Jeżeli Wasza hojność sprawi, że kwota zbiórki zostanie przekroczona (lub Fundacja nie poniesie kosztów sądowych, ponieważ szpitale dobrowolnie udostępnią pożądane informacje), resztę pieniędzy Fundacja przeznaczy na ulepszenie i prowadzenie portalu www.GdzieRodzic.info” - deklaruje Sunniva Szczepanowska-Lay z Fundacji Rodzić po Ludzku w przesłanym do nas mailu.

Czytaj: Tajemnice porodówek: szpitale nie udostępniają informacji

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum