Fundacja walczy o prawo do pochówku płodu po poronieniu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2013 09:27

Lekarze namawiają kobiety, które poroniły, do podpisania dokumentu zrzeczenia się prawa do pochówku dziecka. Fundacja "Przetrwać cierpienie" chce zmienić tę sytuację.

Fundacja walczy o prawo do pochówku płodu po poronieniu

Pod opieką Fundacji założonej w Katowicach rok temu, jest 80 kobiet ze Śląska, z całej Polski - 250. Organizacja niesie pomoc psychologiczną kobietom, które poroniły. Małgorzata Ostrowska-Czaja, prezes Fundacji, zwraca uwagę, iż z rozmów w trakcie terapii wynika, że osieroconym matkom brakowało pogrzebu dziecka. Jeszcze większy szok przeżywają, kiedy dowiadują się, że miały do tego prawo - informuje Gazeta Wyborcza.

Fundacja z Katowic rozpoczyna kampanię społeczną "Ja też jestem dzieckiem". Kampania obejmie wszystkie oddziały położnicze w Polsce, celem jest edukacja personelu medycznego i rodziców, jakie prawa przysługują im po stracie dziecka.

Nie da się urządzić pogrzebu bez rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, a to jest niemożliwe bez aktu urodzenia i zgonu, które wystawia szpital. Zrzeczenie się prawa do pochówku pozbawia rodziców również świadczeń z ZUS. Tymczasem przysługuje im 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Wedle prawa mogą nawet nadać dziecku intuicyjnie płeć, jeśli jej rozpoznanie nie jest możliwe i co za tym idzie - imię.

Więcej: wyborcza.pl 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum