Fundacja Helsińska apeluje o ratyfikację konwencji bioetycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2010 18:02

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w liście skierowanym do premiera Donalda Tuska i zamieszczonym w czwartek, 16 września, na stronie internetowej zaapelowała "o podjęcie kroków zmierzających do ratyfikacji przez Polskę Europejskiej Konwencji Bioetycznej".

Brak ratyfikacji przez Polskę konwencji sprawia, iż w zasadzie nadal nie istnieją w kraju wystarczające regulacje z zakresu biomedycyny, a zwłaszcza: genotypu ludzkiego, badań naukowych z wykorzystaniem ludzi czy transplantacji - pisze Fundacja w liście podpisanym przez prezes jej zarządu Danutę Przywarę.

Fundacja Helsińska przypomniała w liście, iż Konwencja Rady Europy o ochronie praw człowieka i godności jednostki ludzkiej w dziedzinie zastosowania biologii i medycyny z kwietnia 1997 r. została podpisana przez Polskę w maju 1999 r. Mimo to do dziś Polska jej nie ratyfikowała.

Zdaniem autorów listu, obecnie najbardziej odczuwalna jest luka w ustawodawstwie krajowym dotycząca postępowania z ludzkimi embrionami. Konwencja zaś - jak wskazano w liście - wyraźnie wskazuje, że w sytuacji, gdy prawo wewnętrzne danego państwa zezwala na badania biomedyczne na istniejących już embrionach, należy im zapewnić należytą ochronę. Ponadto konwencja "jednoznacznie opowiada się za zakazem tworzenia embrionów do celów badawczych".

W liście przypomniano także, iż za ratyfikacją konwencji, po spełnieniu określonych warunków, opowiedział się jeszcze w 2008 r. powołany przez premiera Zespół do spraw Konwencji Bioetycznej, kierowany przez posła Jarosława Gowina. – Mimo ustaleń zespołu nie podjęto skutecznych kroków zmierzających do ich urzeczywistnienia – zaznaczyła HFPC.

W lipcu nadzwyczajna sejmowa podkomisja rozpoczęła prace nad dwoma lewicowymi projektami ustaw, które regulują kwestie związane z metodą in vitro a także kwestiami bioetycznymi. Zakładają one m.in. dopuszczenie tworzenia wielu ludzkich zarodków i zamrażania ich oraz finansowanie zapłodnienia pozaustrojowego ze środków NFZ.

Jak wskazano w uzasadnieniu jednego z tych projektów - nowelizacji ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów - proponowane zmiany mają dostosować polskie prawo do wielu postanowień konwencji bioetycznej.

Z kolei projekt ustawy umożliwiającej refundację zapłodnień in vitro z publicznych pieniędzy - autorstwa Platformy Obywatelskiej, jak dowiedziała się na początku lipca PAP ze źródeł w klubie PO - może zostać jesienią złożony w Sejmie. Obecnie trwają dyskusje nad jego ostatecznym kształtem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum