Francuskie władze: to było największe przejęcie podrobionych leków w UE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2013 10:53

Około 1,2 mln saszetek podrobionej aspiryny pochodzącej z Chin przechwycili celnicy w jednym z francuskich portów - poinformowały władze Francji. To jak na razie największe przejęcie takich leków przez służby celne Francji i UE.

Francuskie władze: to było największe przejęcie podrobionych leków w UE
Jak poinformowało francuskie ministerstwo gospodarki, oszukaną aspirynę odkryto 17 maja w transporcie herbaty z Chin, rozładowywanym w porcie w Hawrze. W opakowaniach oznaczonych jako lek znajdował się biały proszek, złożony głównie z glukozy.

Według władz w Paryżu oszukana aspiryna miała trafić za pośrednictwem firmy zarejestrowanej na Balearach do południowej Francji, Hiszpanii i posługujących się językiem francuskim krajów Afryki.

Według komunikatu ministerstwa, w 2012 r. francuscy celnicy odkryli 100 tys. podróbek leków. Wcześniejszy rekord padł w 2011 r., gdy w dwóch kontenerach z Azji odkryto 10 ton niezadeklarowanych i oszukanych specyfików.

Podróbki to najczęściej środki przeciw zapaleniom mięśni, krople do uszu, suplementy witaminowe oraz leki zapobiegające wypadaniu włosów.

Największy w historii przemyt oszukanych leków udaremniono w Afryce w 2012 r. Wówczas międzynarodowa operacja celna, przeprowadzona w 16 wielkich portach kontynentu pozwoliła na przechwycenie 82 mln dawek podróbek o wartości szacowanej na blisko 31 mln euro.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum