Francja: założyciel firmy PIP zatrzymany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2012 08:56

Założyciel nieistniejącej już firmy PIP, produkującej silikonowe implanty piersi, Jean-Claude Mas, został w czwartek rano (26 stycznia) zatrzymany przez policję w departamencie Var na południu Francji - informuje AFP.

Jak podała wcześniej AFP, podczas przesłuchania Jean-Claude Mas, założyciel nieistniejącego już przedsiębiorstwa PIP (Poly Implant Prothese), przyznał się do dokonania oszustwa. W następstwie podejrzeń o rakotwórczy charakter protez piersi rząd francuski w grudniu zalecił ich usunięcie około 30 tysiącom kobiet.

- Wiedziałem, że żel stosowany do wytwarzania implantów piersi PIP nie był dopuszczony do użytku, ale świadomie go używałem, bo był tańszy i miał lepszą jakość - mówił Mas w październiku ub.r.

Aby ukryć oszustwo, w 1993 roku - na długo przed wypuszczeniem protez na rynek - Mas miał swoim pracownikom wydać polecenie, by ukrywali informacje dotyczące prawdziwych substancji stosowanych do produkcji tych wyrobów.

Były dyrektor techniczny firmy Thierry Brinon zeznał, że żel używany w implantach był w większości wytwarzany metodami "chałupniczymi". Mas sprecyzował, że 75 proc. implantów wypełniono żelem pozbawionym stosownych zezwoleń, a tylko 25 proc. - autoryzowanym amerykańskim żelem Nusil. Na podstawie fałszywych oświadczeń francuskiej firmy niemiecki instytut TUV wydał certyfikat dopuszczający implanty PIP na rynek.

Jak oświadczył Brinon, "jedynym motywem" tego oszustwa był zysk finansowy. Szacuje się, że w następstwie użycia tańszego materiału producent zaoszczędzał około 1 mln euro rocznie.

Mimo przyznania się do oszustwa założyciel firmy utrzymywał podczas przesłuchania, że "protezy nie stanowiły żadnego ryzyka dla zdrowia". Silikonowe implanty PIP zostały wszczepione w samej Francji blisko 30 tys. kobiet, w Wielkiej Brytanii 40 tys., a na całym świecie - około 400-500 tys.

We Francji u 20. kobiet z tymi implantami doszło do zachorowań na raka, w tym u 16. kobiet stwierdzono guz złośliwy. Według francuskich instytucji medycznych nie ma jednak związku między zachorowaniami a implantami PIP. Zdaniem francuskiego ministerstwa zdrowia do tej pory nie stwierdzono zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworu u kobiet z wszczepionymi implantami firmy PIP w porównaniu z kobietami, które zdecydowały się na inne protezy.

Udokumentowano jednak przypadki przerwania powłoki w implantach PIP i wycieku żelu, co może prowadzić do stanów zapalnych.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum