Francja: za szkodliwe działania leku zapłaci państwo

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2014 09:56

Paryski sąd administracyjny orzekł, że francuska Agencja Bezpieczeństwa Leków wycofała lek Mediator z rynku o dziesięć lat za późno, świadomie ignorując niepokojące informacje o jego skutkach ubocznych, takich jak powodowanie schorzeń zastawek serca.

Francuskie państwo ma na razie wypłacić odszkodowania 13 pacjentom, którzy wnieśli skargi do sadu administracyjnego. Ich wysokość ma być ustalana w zależności od stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wielu specjalistów podkreśla jednak, że otwiera to drogę do odszkodowań tysiącom innych chorych - informuje rmf24.pl

Już w lutym ub.r. wszczęto dochodzenie przeciwko byłym szefom Agencji Bezpieczeństwa Leków, którzy pracowali również dla Europejskiej Agencji Leków. Są podejrzani o oszustwa i korupcję. Według dziennika Le Figaro, były szef komisji dopuszczającej leki na francuski rynek dostał od producenta Mediatora 1,2 miliona euro jako konsultant. Podważa to jego bezstronność. Drugi były przedstawiciel Agencji Bezpieczeństwa Leków oskarżony został o to, że - mimo alarmistycznych informacji - wolał bronić interesów producenta i nie doprowadził do zakazania specyfiku.

W marcu 2012 r. trzech pracowników firmy farmaceutycznej Servier zostało zatrzymanych pod zarzutem niszczenia dokumentów, obciążających firmę za śmierć od 500 do 2 tys. pacjentów. Według prokuratury chcieli oni zatrzeć ślady badań, które wskazywały, że producent doskonale wiedział o groźnych właściwościach specyfiku.

Mediator przeznaczony dla diabetyków, był przez ponad 30 lat przepisywany osobom otyłym, bo powodował spadek apetytu. Szacuje się, że w samej Francji zażywało go aż 5 milionów osób.

Więcej: http://www.rmf24.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum