×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Francja: wiosną 2016 r. homoseksualiści po raz pierwszy oddadzą krew

Autor: PAP/Rynek Zdrowia04 listopada 2015 14:17

We Francji od wiosny 2016 r. homoseksualni mężczyźni będą mogli zostać dawcami krwi - poinformowała w środę (4 listopada) minister zdrowia Marisol Touraine. Dodała, że zmiany mają być wprowadzane stopniowo, "z całkowitym uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów".

Francja: wiosną 2016 r. homoseksualiści po raz pierwszy oddadzą krew
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trwałe wykluczenie z możliwości oddawania krwi przez homoseksualnych mężczyzn obowiązywało we Francji od lat 80., aby zapobiec rozprzestrzenianiu się AIDS. Takie rozwiązanie było krytykowane przez obrońców praw człowieka.

Touraine dodała, że bezpieczeństwo biorców ma być zagwarantowane dzięki temu, że dopuszczenie do dawstwa ma przebiegać stopniowo. Od wiosny 2016 roku możliwe ma być oddawanie krwi przez mężczyzn, którzy nie utrzymywali stosunków homoseksualnych od 12 miesięcy. Pobranie krwi ma być poprzedzone kwestionariuszem i rozmową.

Drugą możliwością, także od wiosny przyszłego roku, ma być oddawanie jedynie osocza przez mężczyzn, którzy w ciągu czterech miesięcy nie utrzymywali stosunków homoseksualnych lub mieli stałego partnera. Drugi etap ma nastąpić od 2017 roku, kiedy, po odpowiednich badaniach, homoseksualistów (lub mężczyzn, którzy mieli przynajmniej jeden stosunek z mężczyzną) obejmą takie same zasady oddawania krwi jak wszystkich dawców - sprecyzował resort zdrowia.

Zrewidowanie dotychczasowych przepisów było jedną z obietnic złożonych w kampanii przez prezydenta Francois Hollande'a.

Dotychczas mężczyźni, którzy w kwestionariuszu przed oddaniem krwi informowali o przynajmniej jednym stosunku homoseksualnym, byli automatycznie i trwale wykluczani jako dawcy. Zakaz z lat 80. opierał się na statystykach, które wykazywały częstsze występowanie HIV wśród homoseksualistów. W kwietniu 2015 roku Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że wykluczenie mężczyzn o orientacji homoseksualnej z oddawania krwi może być uzasadnione. Zastrzegł, że należy ustalić, czy istnieje ryzyko przenoszenia chorób oraz czy brakuje innych metod ochrony zdrowia biorców.

Trybunał w Luksemburgu rozpatrywał sprawę mieszkańca Francji Geoffreya Legera. W 2009 roku we francuskim centrum krwiodawstwa w Metz odmówiono pobrania od niego krwi, ponieważ odbył stosunek seksualny z mężczyzną, a prawo francuskie trwale wyklucza z oddawania krwi mężczyzn mających takie stosunki seksualne. Leger zaskarżył decyzję lekarza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze