Francja: rozpoczął się proces ws. wadliwych implantów piersi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2013 13:31

Rozpoczął się proces kierownictwa francuskiej firmy PIP, produkującej wadliwe implanty piersi. Wszczepiono je ponad 300 tys. kobiet na całym świecie. Pozwy przeciwko firmie złożyło 5,2 tys. pacjentek.

Francja: rozpoczął się proces ws. wadliwych implantów piersi
Proces, z uwagi na liczbę skarżących, odbywa się w centrum kongresowym w Marsylii. Ma potrwać miesiąc. Pięciu członków kierownictwa nieistniejącej już obecnie firmy PIP (Poly Implant Prothese) w tym jej założyciel, 73-letni Jean-Claude Mas, oskarżonych jest o oszustwo i wyłudzenie pieniędzy. Grozi im kara do pięciu lat więzienia.

 

Implanty produkowane przez PIP zawierały silikon przemysłowy zamiast medycznego, przez co były bardziej podatne na pęknięcia, choć - jak wynika z ostatnich raportów - nie stanowią długotrwałego zagrożenia dla zdrowia. Rządy kilku krajów, w tym Francji i Niemiec, zaleciły wcześniej ich profilaktyczne usuwanie.

Proces ma wyjaśnić, jak mała francuska firma mogła przez sześć lat produkować i sprzedawać poza kontrolą w 65 państwach tego rodzaju produkt.

Na całym świecie zanotowano 4,1 tys. przypadków pęknięcia wypełnionych przemysłowym sylikonem implantów piersi. Prewencyjnie wiele kobiet - w samej Francji 11 tys. - poddało się operacji ich usunięcia. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum