Francja: ponad 100 pozwów przeciwko producentowi "zabójczego" leku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2011 13:16

We Francji złożono już ponad 100 skarg przeciw producentowi leku dla diabetyków o nazwie Mediator, który miał, według szacunków władz medycznych, spowodować śmierć od 500 do 2000 pacjentów - informują francuskie media.

Francja: ponad 100 pozwów przeciwko producentowi "zabójczego" leku

O Mediatorze jest od jesieni ubiegłego roku bardzo głośno we francuskich mediach, które określają już tę sprawę jako „skandal medyczny”.

Z ujawnionego raportu Państwowej Kasy Ubezpieczeń Medycznych (CNAM) wynika, że wspomniany lek powodował – jako skutek uboczny poważne problemy z sercem. Sprzedawany we Francji od 1976 do 2009 roku specyfik przeznaczony dla diabetyków z nadwagą miał, według wstępnych szacunków ekspertów medycznych, spowodować śmierć od 500 do nawet 2000 pacjentów. W sumie zażyło go w ciągu ponad 30 lat 5 milionów Francuzów.

Jak poinformowała prasa, rodziny ofiar lub poszkodowani złożyli we wtorek (11 stycznia) w Paryżu w sumie 116 pozwów przeciw producentowi laboratorium Servier o „nieumyślne spowodowanie” śmierci lub poważnego uszczerbku na zdrowiu. Wcześniej media podały, że do sądu trafił pozew dwóch innych osób.

Według środowego wydania dziennika „Le Figuro”, przeprowadzono już pierwsze przesłuchania w ramach dochodzenia w tej sprawie. Specjalny raport zleciło także francuskie ministerstwo zdrowia.

Laboratorium Servier przyznało w tym tygodniu, że lek Mediator „mógł stanowić rzeczywiste ryzyko dla niektórych pacjentów”. Szef tego laboratorium, Jacques Servier, twierdzi jednak, że doszło jedynie do trzech zgonów po zażyciu tego specyfiku.

Do tej pory ofiary preparatu lub przedstawiciele ich rodzin występowali już w sądzie przeciw producentowi leku, ale tylko na drodze cywilnej. „Le Figuro” poinformowało, że jedna z ofiar leku otrzymała w pierwszej instancji wyrokiem sądowym odszkodowanie w wysokości 210 tys. euro.

Sprzedaży leku zakazały już w 1997 roku władze USA, a w 2005 roku Hiszpania i Włochy. We Francji zabroniono sprzedaży tego specyfiku w 2009 roku. Dziennik „Le Monde” pisał ostatnio w odniesieniu do tej sprawy o kolejnym francuskim „skandalu medycznym”, obejmującym cały łańcuch – od producenta do władz publicznych odpowiedzialnych za kontrolę leków.

Najgłośniejszym skandalem medycznym we Francji była ujawniona w 1991 roku afera przetoczenia krwi zakażonej wirusem HIV czterem tysiącom pacjentów, przede wszystkim chorym na hemofilię. W wyniku zaniedbań w funkcjonowaniu francuskiej ochrony zdrowia i słabej wiedzy na temat AIDS zmarły wówczas setki osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum