Francja: kolejna afera z implantami piersi

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2014 13:36

Francuskie implanty piersi marki Cereplas, które eksportowane były do 37 krajów świata okazały się być niezgodne z wymaganymi normami. We Francji już zakazano ich sprzedaży.

Według francuskiej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych implanty marki Cereplas przestały odpowiadać obowiązującym normom medycznym. Odkryto bowiem, że sprzęt używany do ich produkcji nie jest odpowiednio sterylizowany. Co więcej, firma nie zareagowała na wcześniejsze upomnienia Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych. Dlatego też sprzedaż we Francji, wszczepianie i eksport tych protez zostały zakazane.

Według firmy Cereplas implanty te nie były eksportowane bezpośrednio do Polski. Mogły jednak zostać wszczepione polskim pacjentkom, jeżeli zostały kupione od pośredników m.in. w Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Rosji, Estonii lub na Węgrzech, Litwie i Łotwie.

Firma zapewnia pacjentki z wszczepionymi już implantami, że ich zdrowie nie jest zagrożone. Nie przekonuje to jednak nadsekwańskich mediów, które przypominają, że podobne zapewnienia padały wcześniej również z ust przedstawicieli francuskiej firmy PIP, która produkowała łatwo pękające i groźne dla zdrowia silikonowe implanty. Ujawnienie wadliwości protez marki PIP wywołało skandal na całym świecie. Zostały one wszczepione ponad 300 tysiącom kobiet w różnych krajach - w tym w Polsce. 

Więcej:  www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum