Francja: firma testująca produkty nie musiała płacić odszkodowań za implanty piersi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2015 15:09

Francuski sąd apelacyjny w Aix-en-Provence orzekł 2 lipca, że niemiecka firma testująca produkty nie musiała wypłacać odszkodowań za wadliwe implanty piersi.

Francja: firma testująca produkty nie musiała płacić odszkodowań za implanty piersi
Fot. Archiwum RZ

Tysiące kobiet na świecie poddało się zabiegowi wszczepienia implantów produkowanych przez niedużą francuską firmę PIP. Okazało się, że zawierały one silikon przemysłowy, a nie medyczny, przez co były bardziej podatne na pęknięcia. Rządy kilku krajów, w tym Francji i Niemiec, zaleciły profilaktyczne usuwanie takich implantów.

Właściciel PIP został skazany na karę więzienia, a jego firma zbankrutowała i nie była w stanie wypłacić odszkodowań. Dlatego adwokaci poszkodowanych kobiet starali się o przynajmniej 50 mln euro od niemieckiej certyfikującej wyroby medyczne firmy TUV Rheinland i jej francuskiej filii.

Zdaniem sądu firma TUV Rheinland "wypełniła swoje obowiązki" i nie popełniła błędu. W 2013 roku sąd w Tulonie nakazał TUV wypłacenie odszkodowań, uznając, że firma nie wykonała prawidłowych badań implantów. TUV i jej filia zostały wówczas skazane na zwrot 3400 euro 1700 ofiarom wadliwych implantów i wypłaciły te kwoty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum