Francja: co najmniej 400 osób za 350-500 euro kupiło fałszywe świadectwa szczepień

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP18 lipca 2021 07:28

Francuska policja zatrzymała sześć osób podejrzanych o handel fałszywymi świadectwami szczepień przeciw Covid-19.

Francja: co najmniej 400 osób za 350-500 euro kupiło fałszywe świadectwa szczepień
We Francji za 350-500 euro można było kupić "całkowicie autentyczne, odpowiednio podpisane przez lekarza" świadectwa szczepień przeciw Covid-19. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Co najmniej 400 osób za 350-500 euro kupiły fałszywe dokumenty potwierdzające szczepienia przeciwko Covid-19
  • Handlowano nimi na Snapchacie. Prowadząca konto osoba oferowała "całkowicie autentyczne, odpowiednio podpisane przez lekarza" świadectwa szczepień
  • Do zlikwidowanej przez policję przestępczej grupy należała pracownica administracyjna jednego z centrów szczepień pod Lyonem

Jak informuje dziennik "Le Monde", zidentyfikowano co najmniej 400 osób, które za 350-500 euro kupiły fałszywe dokumenty. Zatrzymania przeprowadzono w ostatnich dniach w Lyonie i dwóch podparyskich miejscowościach - pisze dziennik. Cztery osoby są podejrzane o przynależność do zorganizowanej grupy handlującej fałszywymi dokumentami, dwie - o ich kupienie.

Oferta "Niesamowitego lekarza"

Na trop szajki fałszerzy wpadli policjanci z jednostki zajmującej się cyberprzestępczością. Ich uwagę przyciągnęło konto "Niesamowity lekarz" (fr. Medecin incroyable) na Snapchacie. Prowadząca je osoba za 350-500 euro oferowała "całkowicie autentyczne, odpowiednio podpisane przez lekarza" świadectwa szczepień przeciw Covid-19.

Po blisko dwumiesięcznym dochodzeniu policjanci odkryli zorganizowaną grupę fałszerzy. W jej centrum stała pracownica administracyjna jednego z centrów szczepień pod Lyonem. Rezerwowała terminy szczepień dla swoich klientów, którzy w rzeczywistości nie pojawiali się w punkcie i nie przyjmowali zastrzyków. Podejrzana wypełniała jednak wszystkie dokumenty potwierdzające ich zaszczepienie i wprowadzała je do systemu. Zaświadczenia były następnie wymieniane na gotówkę, najczęściej na przedmieściach Paryża.

Co najmniej 400 osób kupiło fałszywe świadectwa 

Policji udało się zidentyfikować co najmniej 400 osób, które kupiły fałszywe świadectwa szczepień, ale śledczy nie wykluczają, że nabywców nielegalnych dokumentów mogło być nawet dwa razy więcej - pisze "Le Monde".

Podczas towarzyszących zatrzymaniom przeszukań odkryto m.in. co najmniej 25 tys. euro w gotówce oraz odpowiednio ostemplowane, ale niewypełnione papierowe zaświadczenia o zaszczepieniu.

Jedna z zatrzymanych osób jest również podejrzana o handel sfałszowanymi wynikami testów PCR na obecność koronawirusa. Oferowała zarówno dokumenty poświadczające negatywny wynik badania, które ułatwiały podróże, jak i te potwierdzające zakażenie SARS-CoV-2, co pozwalało uzyskać zwolnienie lekarskie - informuje "Le Monde". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum