Francja: "Panel obywateli" odrzuca eutanazję, ale dopuszcza wyjątki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2013 18:12

"Panel obywateli" powołany przez francuską Naukową Radę Konsultacyjną ds. Etyki (CCNE), który miał wydać rekomendacje ws. dopuszczalności eutanazji, ogłosił w poniedziałek (16 grudnia), że nie zaleca jej legalizacji, dopuszcza jednak wyjątki oraz "wspomagane samobójstwo".

Francja: "Panel obywateli" odrzuca eutanazję, ale dopuszcza wyjątki

Panel ogłosił, że wspomagane medycznie samobójstwo powinno zostać zalegalizowane i stać się prawem "pacjentów u końca życia i cierpiących na nieuleczalną chorobę" - poinformowali członkowie tej grupy.

Jej zdaniem nie należy legalizować eutanazji, jednak w szczególnie dramatycznych wypadkach dopuszczalne powinny być wyjątki od tego zakazu.

"Postępy w zakresie opieki paliatywnej oraz wprowadzenie możliwości podjęcia decyzji o wspomaganym samobójstwie, co rekomendujemy, pozwolą zrezygnować z eutanazji jako rozwiązania" w przypadku przynoszących cierpienie chorób śmiertelnych - głosi komunikat panelu.

Eutanazja jest we Francji zakazana, ale obowiązujące od 2005 roku tzw. prawo Leonettiego (od nazwiska Jeana Leonettiego, kardiologa i polityka) zezwala na przynoszenie ulgi pacjentom terminalnie chorym za pomocą leków przeciwbólowych, nawet jeśli prowadzi to do "skrócenia życia" - relacjonuje "Le Nouvel Observateur".

W skład "panelu obywateli" weszło 20 osób, reprezentujących wiele regionów Francji oraz "różnorodność społeczeństwa" - wyjaśnia sekretarz generalny CCNE Marie-Helene Mouneyrat w rozmowie z "Le Figaro". Członkowie panelu konsultowali się wielokrotnie ze specjalistami, by zasięgnąć ich opinii. Rekomendację panelu będzie musiała wziąć pod uwagę CCNE, zanim sama przedstawi swe zalecenia rządowi.

Według sondaży znaczna większość Francuzów popiera legalizację eutanazji. W listopadowym badaniu instytutu Ifop 92 proc. respondentów ogłosiło, że akceptuje możliwość zastosowania eutanazji w sytuacjach, gdy ludzie chorzy na choroby nieuleczalne skazani są na nieznośne cierpienia.

Szef francuskiego Narodowego Instytutu Statystycznego Nicolas Broudard poinformował, że rocznie około 2 tys. osób cierpiących na poważne choroby popełnia we Francji samobójstwo. Dochodzi też do około 3 tys. "biernych eutanazji" polegających na zaprzestaniu leczenia.

W Europie tylko Belgia, Holandia i Luksemburg zalegalizowały eutanazję. Formy biernej eutanazji, czy też zezwalania pacjentowi na przerwanie leczenia, by "pozwolić mu umrzeć" są dopuszczalne w krajach skandynawskich, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Portugalii.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum