Formularze zleceń na wyroby medyczne będą krótsze

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2019 18:21

Zlecenia na wyroby medyczne zostaną uproszczone - nie tylko te wystawiane w formie elektronicznej. Również papierowe formularze będą krótsze - Dziennik Gazeta Prawna komentuje przyjęte 7 maja przez rząd zmiany w nowelizacji tzw. ustawy refundacyjnej.

Formularze zleceń na wyroby medyczne będą krótsze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt nowelizacji ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1844 ze zm.) to odpowiedź na krytykę ze strony pacjentów, lekarzy i producentów po zmianie zasad wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Skomplikowana procedura ma zostać uproszczona, a zakres zbieranych przy tym danych - ograniczony. Propozycja została skierowana do konsultacji w połowie kwietnia. Mimo dość krótkiego czasu opiniowania wpłynęło sporo uwag, z których część uwzględniono.

Czytaj: Zlecenia na wyroby medyczne po poprawkach. Czy nowe przepisy spełnią oczekiwania?

Od kilku tygodni obowiązuje nowy wzór papierowego zlecenia na wyroby medyczne, który zamiast dotychczasowych dwóch stron liczy aż siedem. Projektowana nowela wprowadza możliwość skorzystania z krótszej, uproszczonej wersji formularza - ale jedynie w odniesieniu do zleceń weryfikowanych elektronicznie i wybranych kategorii produktów.

W konsultacjach pojawiły się sugestie, by wprowadzić jeden, zdecydowanie krótszy i prostszy wzór zlecenia, stosowany w przypadku wszystkich wyrobów medycznych (zgłaszały je m.in. Izba POLMED, rzecznik praw pacjenta, Sklep Medyczny ELDMED, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET). Resort się do tych uwag przychylił, zapowiadając, że niezależnie od ewentualnego określenia wzorów uproszczonych podjęto prace w zakresie uproszczenia wzoru ogólnego.

Czytaj: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze