Fizjoterapeuci chcą ustawy o swoim zawodzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2013 14:25

Polska jest jednym z ostatnich krajów UE, który nie ma przepisów regulujących zawód fizjoterapeuty; to zagrożenie dla zdrowia pacjentów, którzy trafiają w ręce pseudoterapeutów po kilkudniowych kursach - alarmuje Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

Fizjoterapeuci chcą ustawy o swoim zawodzie

W piątek (6 września), w przededniu Światowego Dnia Fizjoterapii, który przypada 8 września, Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska zorganizowało konferencję prasową, na której przekonywało o konieczności wprowadzenia ustawy regulującej wykonywanie zawodu fizjoterapeuty. Badania, na które powołuje się stowarzyszenie, wskazują, że nawet połowa pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa korzysta w pierwszej kolejności z medycyny alternatywnej.

Dr Maciej Krawczyk ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska podkreślił, że w Polsce jest ok. 60 tys. fizjoterapeutów i ok. 32 tys. prywatnych praktyk. Tymczasem tylko przy podpisywaniu umowy z NFZ wymagane jest przedstawienie dyplomu ukończenia studiów wyższych. Przy rejestracji gabinetu nie jest wymagany żaden dokument potwierdzający kwalifikacje.

Dr Agnieszka Stępień ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska zwróciła uwagę, że uprawnienia kręgarza można uzyskać po kilkudniowym kursie, są też kursy prowadzone przez internet, podczas gdy na studiach są tysiące godzin zajęć. Osoba po kursie może otworzyć gabinet pod szyldem fizjoterapeuty, a praca w takich gabinetach nie jest w żaden sposób kontrolowana.

Aleksander Lizak ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska podkreślił, że jest to jedną z konsekwencji braku ustawy o zawodzie fizjoterapeuty - gdyby były określone ustawowe standardy terapii, umowa, która nie byłaby z nimi zgodna, nie miałaby mocy prawnej. Tymczasem obecnie zdarza się, że pacjenci trafiają w ręce pseudoterapeutów, którzy leczą rdzeń kręgowy łamaniem rąk i każą sobie za to płacić po 100 tys. zł.

Jak poinformowała Stępień, stowarzyszenie przygotowało projekt ustawy i prowadziło na ten temat konsultacje z resortem zdrowia, ale od kilku miesięcy nie ma informacji na temat dalszych losów projektu. Powiedziała, że projekt przewiduje m.in. powołanie samorządu oraz Izby Fizjoterapii, rejestru fizjoterapeutów, uregulowanie systemu kształcenia i określenie kompetencji zawodowych, określenia kto może zostać fizjoterapeutą, wprowadzenie odpowiedzialności zawodowej i obowiązku dokształcania się.

Stowarzyszenie przypomina, ze oświadczenie o konieczności wprowadzenia ustawy i zawodzie fizjoterapeuty wydała w tym tygodniu prof. Danuta Ryglewicz, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii. Inicjatywę tę wspierają również organizacje pacjentów ze schorzeniami wymagającymi fizjoterapii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum