Finlandia (prawie) wolna od dymu tytoniowego

Autor: DK,Rzeczpospolita/RynekZdrowia • • 01 października 2010 13:49

W Finlandii zaczęło obowiązywać najbardziej restrykcyjne na świecie prawo antynikotynowe.

Finlandia (prawie) wolna od dymu tytoniowego

To kolejny krok rządu w Helsinkach zmierzający do wprowadzenia całkowitego zakazu palenia. Według ustawy za sprzedaż nieletniemu choćby jednego papierosa albo pomoc przy jego zakupie grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do sześciu miesięcy.

Zakazane jest także częstowanie wyrobami tytoniowymi dzieci i młodzieży. Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą mieć przy sobie produktów zawierających nikotynę. Zakaz palenia rozszerzono na wszystkie miejsca, w których mogą przebywać dzieci, w tym osiedla mieszkaniowe. Od lat nie wolno już palić w budynkach publicznych, w szkołach i miejscach pracy.– Oczywiście polska ustawa antynikotynowa nie jest tak restrykcyjna jak fińskie rozwiązania, które przynoszą bardzo dobre efekty. Finowie mają jeden z najniższych w Europie wskaźników palenia. Określiłbym ich prawo raczej nie jako restrykcyjne, ale kompleksowe. To nie tylko zakazy, ale także np. ostrzeżenia zdrowotne czy pomoc dla osób, które chcą rzucić palenie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl  Krzysztof Przewoźniak z Fundacji Promocji Zdrowia przy Centrum Onkologii w Warszawie.W ocenie naszego rozmówcy Finowie są bliżej niż Polska realizacji zaleceń międzynarodowej konwencji WHO dla ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu. Dobrze monitorujemy użycie tytoniu. Gorzej wygląda sytuacja z ochroną przed dymem tytoniowym.

– Ostatnia ustawa z kwietnia 2010 roku, która wejdzie w życie 15 grudnia, wprowadza kolejne ograniczenia chroniące niepalących głównie w lokalach gastronomicznych. Polska wprowadziła wprawdzie zakaz palenia w miejscach publicznych, ale jest w grupie państw, które dokonały pewnych wyłączeń. Całkowity zakaz palenia obowiązuje np. w Irlandii, Szkocji, Norwegii, Anglii – wylicza Krzysztof Przewoźniak.Jak informuje Krzysztof Przewoźniak, Finowie górują też nad nami, jeśli chodzi o ofertę dla osób, które chcą przestać palić, np. wprowadzają zachęty finansowe, realizują programy terapeutyczne i prewencyjne. W Polsce nie mamy żadnego leczenia finansowanego przez płatnika publicznego.

Jesteśmy natomiast w ścisłej czołówce światowej państw wprowadzających ostrzeżenia dotyczące skutków palenia i zakaz reklamowania wyrobów tytoniowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum