Finał WOŚP zakończony, fiskus upomina się o swoje

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2010 10:49

Osoby, które brały udział w licytacjach w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, muszą liczyć się z koniecznością odprowadzenia podatku.

– Dochód z odpłatnego zbycia rzeczy będzie podlegał opodatkowaniu według stawek progresywnych PIT: 18 i 32 procent – wymienia Rafał Garbarz, ekspert podatkowy z firmy Ernst & Young.

Zgodnie z przepisami podatkowymi, jeżeli osoba fizyczna dokonuje odpłatnego zbycia (np. na aukcji internetowej), dochód z tego tytułu może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Dotyczy to również sytuacji, gdy podatnik nie jest przedsiębiorcą, a transakcja jest jedynie incydentalna.

Opodatkowaniu podlega dochód, a więc różnica pomiędzy przychodem osiągniętym z licytacji i kosztami będącymi z reguły wydatkami na nabycie tej rzeczy.

Tegoroczne dochody powinny być rozliczone w zeznaniu rocznym, złożonym do 30 kwietnia 2011 roku.

W sytuacji gdy podatnik przekaże następnie środki uzyskane ze zbycia rzeczy na cele charytatywne, będzie mógł skorzystać z odliczenia tej darowizny od dochodu.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie posiada zezwolenia MSWiA na prowadzenie zbiórki publicznej w formie licytacji. Oznacza to, że poszczególne sztaby nie mogły samodzielnie prowadzić licytacji, ale jedynie pomóc się skontaktować osobom zainteresowanym sprzedażą jakiegoś przedmiotu i chcącym następnie dochód z takiej sprzedaży przeznaczyć na zbiórkę publiczną, z osobami pragnącymi dany przedmiot kupić.

Więcej na:

http://podatki.gazetaprawna.pl/wywiady/389421,od_dochodu_z_licytacji_wosp_czasem_trzeba_zaplacic_pit.html

http://podatki.gazetaprawna.pl/wywiady/387906,licytacje_z_wosp_trzeba_wykazac_przed_fiskusem.html

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum