Feministki chcą prawnego uregulowania anykoncepcyjnej sterylizacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 września 2009 17:56

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zwraca uwagę, że prawo polskie nie reguluje sytuacji, w której mężczyzna lub kobieta chcą zastosować sterylizację jako świadomie wybraną metodę antykoncepcji. Zdaniem feministek, sterylizacja powinna być prawnie uregulowana i dopuszczalna.

W oświadczeniu przesłanym PAP feministki piszą m.in. "Zdaniem prawników, na podstawie obowiązującego w Polsce prawa sterylizację antykoncepcyjną powinno się uznać za legalną z uwagi na to, że art. 156 kk o brzmieniu <Kto pozbawia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, podlega karze więzienia od roku do 10 lat> odnosi się do sytuacji związanych z przemocą".

Zwracają też uwagę, że wśród lekarzy panuje powszechne przekonanie, że sterylizacja antykoncepcyjna jest przestępstwem. W związku z tym, kobietom trudno jest wyegzekwować zabieg nawet w przypadku, gdy jest on wskazany z medycznego punktu widzenia.

"Trwająca dyskusja wywołana przypadkiem p. Wioletty Woźnej pokazuje, jak wielkie zamieszanie powoduje brak procedur medycznych dotyczących sterylizacji antykoncepcyjnej. Ten przypadek powinien skłonić władze do uregulowania kwestii sterylizacji antykoncepcyjnej w Polsce w taki sposób, aby była ona dopuszczalna dla obywateli" - piszą w oświadczeniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum