Federacja Porozumienie Zielonogórskie: zaświadczenia do żłobków i przedszkoli nie od lekarza POZ

Autor: Federacja PZ/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 16:58

Jak poinformowała w czwartek (14 maja) na swojej stronie internetowej Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, nie ma podstaw prawnych do wystawiania przez lekarza POZ zaświadczeń o braku przeciwwskazań do przyjęcia dziecka do żłobka lub przedszkola.

Obecnie lekarze POZ przyjmują dzieci tylko w celu szczepień lub badań bilansowych Fot. UW Health/Flickr.com (CC BY0NC-ND 2.0)

Jak informuje Federacja PZ, takie żądania placówek są nieuzasadnione i nie powinny być spełniane. W czasie epidemii w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej przyjmuje się zdrowe dzieci jedynie na szczepienie, ewentualnie badania bilansowe.

"Zapowiedź otwarcia żłobków i przedszkoli spowodowała pierwsze prośby rodziców o zaświadczenia, że ich pociechy są zdrowe i mogą uczęszczać do placówki. Lekarze POZ spodziewają się, że takich próśb będzie coraz więcej, w miarę szerokiego wznawiania działalności żłobków i przedszkoli. Ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Szeląg zwraca uwagę, że wystawianie takich zaświadczeń jest nie tylko nieuzasadnione prawnie, ale także wiąże się z narażeniem na niebezpieczeństwo zakażenia zarówno samego dziecka, jak i personelu przychodni" - czytamy w komunikacie.

- Kierownictwo placówek opiekuńczych nie ma podstaw prawnych, by domagać się od rodziców takich zaświadczeń - wyjaśnia Joanna Szeląg.

- W obecnej sytuacji epidemiologicznej przyjmujemy w przychodniach zdrowe dzieci tylko na szczepienie i w razie konieczności wykonania bilansu. Ograniczamy do minimum zbędne wizyty ze względów bezpieczeństwa. W dobie epidemii nie jesteśmy przecież w stanie u nikogo wykluczyć zakażenia bezobjawowego. Badanie zdrowych dzieci celem wystawienia zaświadczenia, że są zdrowe, byłoby absurdem. Zwłaszcza obecnie, gdy pojęcie „zdrowe” odnosi się do braku zakażenia koronawirusem. A tego przecież lekarz nie stwierdzi na podstawie badania - dodaje ekspertka.

Więcej: federacjapz.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum