Federacja PZ o poradach dla cudzoziemców bez numeru PESEL

Autor: Federacja PZ/Rynek Zdrowia • • 30 września 2015 14:05

Złożenie deklaracji do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej wymaga podania nr PESEL - bez tego  system jej nie przyjmie - przypomina Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Tymczasem po nowelizacji ustawy o ewidencji ludności w tym roku nie każdemu cudzoziemcowi nadaje się nr PESEL, co rodzi problemy m.in. w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych.

Federacja PZ o poradach dla cudzoziemców bez numeru PESEL
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po zmianie ustawy osoby przebywające  w Polsce na podstawie wiz oraz zezwoleń na pobyt czasowy (a jest to ogromna grupa) nie otrzymują nr PESEL z urzędu, ale same muszą wystąpić o to z wnioskiem. W konsekwencji nie wszyscy mają nadany ten numer - zauważa Porozumienie Zielonogórskie.

- Lekarze rodzinni zetknęli się z tym problemem w praktyce m.in. w jednej z radomskich szkół, gdzie  uczy się grupa młodzieży z Ukrainy - mówi Wojciech Pacholicki z PZ.

Na podstawie umowy międzypaństwowej, szkoła otrzymuje na ukraińskich uczniów dotację jak na polskich. Nie mają oni jednak nadanego numeru PESEL, legitymują się numerem paszportu.

Zostali ubezpieczeni przez szkołę, jak polskie dzieci nie mające innego tytułu ubezpieczenia, fakt ubezpieczenia został potwierdzony przez ZUS, nie kwestionuje tego NFZ, świecą się w eWUŚ.

- Kiedy uczniowie złożyli deklaracje zapisu do lekarza POZ, do  pielęgniarki rodzinnej i pielęgniarki szkolnej w innych placówkach okazało się, że tych  deklaracji nie można wprowadzić do systemu, bo on nie dopuszcza możliwości wprowadzenia deklaracji ubezpieczenia obowiązkowego bez numeru PESEL - zaznacza Pacholicki.

Porozumienie Zielonogórskie zwróciło się w tej sprawie do centrali NFZ. Ustalono, że do czasu nowelizacji przepisów, dotyczących cudzoziemców, takie osoby mają być przyjmowane jak osoby zadeklarowane, a rozliczane tak, jak pacjenci jednorazowi. Tak samo mają być rozliczane szczepienia obowiązkowe. Sprawa jest ważna zwłaszcza w kontekście przyjmowania przez Polskę większej grupy uchodźców.

Więcej: www.federacjapz.ol

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze