Federacja PZ: jak sprawdzać kandydatów do szkół pożarniczych?

Autor: Federacja PZ/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2017 12:31

Strażak to zawód wymagający wielu predyspozycji, wśród których sprawność fizyczna należy do najważniejszych. Zdaniem lekarzy rodzinnych Porozumienia Zielonogórskiego, przepisy dotyczące rekrutacji do szkół pożarniczych niedostatecznie to podkreślają.

Federacja PZ: jak sprawdzać kandydatów do szkół pożarniczych?
Fot. archiwum

Od kandydatów do szkoły pożarniczej wymaga się zaświadczenia lekarskiego, dopuszczającego do testu sprawnościowego, wystawionego nie wcześniej niż jeden miesiąc przed datą jego przeprowadzenia. Nie wiadomo jednak, jaki lekarz powinien je wydać.

- Przepisy mówią, że zaświadczenie takie wystawia lekarz rejonowy, rodzinny lub internista - tłumaczy Joanna Szeląg, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. - O tym, że są to przepisy niedostosowane do rzeczywistości, świadczy choćby użycie sformułowania „lekarz rejonowy”. Od dawna nie mamy rejonizacji, więc takie pojęcie nic nie oznacza. Kandydaci do szkół pożarniczych przychodzą więc po zaświadczenie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. I tu pojawia się problem. Na jakiej podstawie mamy oceniać, czy młody człowiek może bezpiecznie przystąpić do testu sprawnościowego?

Lekarze POZ nie mają do takiej oceny odpowiednich narzędzi. Testy są obciążające dla organizmu i nie wystarczy tu ogólna ocena stanu zdrowia.

Więcej: www.federacjapz.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum