Fałszywy paszport covidowy. W Wielkopolsce wszczęto pierwsze śledztwo w sprawie

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia08 września 2021 15:12

Pytany o to czy podejmowane są jakieś konkretne działania dotyczące fałszowania paszportów covidowych minister Adam Niedzielski poinformował w środę, 8 września, że resort nawiązał współpracę z policją i pierwsze przypadki takich fałszerstw zostały już zidentyfikowane.

Pierwsze w Polsce śledztwo w sprawie fałszowania certyfikatu covidowego. Fot. Shutterstock
  • Paszport covidowy jest niezbędny w coraz większej liczbie krajów. W niektórych jest konieczny, aby wejść do restauracji, albo zameldować się w hotelu
  • Jednak nie wszyscy chcą się szczepić na COVID-19 - a to najprostsza (choć niejedyna) możliwość, aby go otrzymać. W sieci kwitnie handel podrobionymi unijnymi certfykatami COVID-19
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, 8 września, że resort nawiązał współpracę z policją i pierwsze przypadki takich fałszerstw zostały już zidentyfikowane.

Fałszywy paszport covidowy. Jest pierwsze śledztwo

- Nie mogę zdradzać żadnego szczegółu, ale zapewniam, że nie bagatelizujemy żadnego sygnału. Mamy możliwości bardzo dokładnego sprawdzenia, kto się pokusił o „łatwe”, nielegalne pieniądze. Współpracujemy w tym zakresie z organami ścigania i takie osoby nie pozostaną bezkarne - powiedział Adam Niedzielski.

Jak poinformował rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, pierwsze śledztwo w sprawie fałszowania unijnego paszportu covidowego zostało już wszczęte w Wielkopolsce.

Czytaj więcej: Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

Chciał polecieć z fałszywym testem

O wszczęciu postępowania przez Prokuraturę Rejonową Łódź-Polesie w oparciu o materiały przekazane przez Straż Graniczną poinformował też w środę rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania. 

Jak przekazał poniedziałek ok. godz. 14.30 do odprawy paszportowej zgłosił się 39-letni obywatel Wielkiej Brytanii. Zamierzał dostać się na pokład samolotu odlatującego z łódzkiego lotniska do Nottingham w Anglii. Mężczyzna posługiwał się negatywnym wynikiem testu na COVID-19.

- W trakcie odprawy ustalono, że figuruje w systemie EWP jako osoba objęta 10-dniową izolacją domową, w związku z uzyskaniem pozytywnego wyniku testu przeprowadzonego po przylocie do Polski w dniu 3 września 2021 roku. Pozytywny wynik zweryfikowano w placówce medycznej, która przeprowadzała badanie. Wstępnie ustalono, że 39-latek prawdopodobnie podrobił wynik otrzymanego testu, aby wylecieć z Polski - wyjaśnił rzecznik.

Prok. Kopania zaznaczył, że niezależnie od podrobienia i posłużenia się sfałszowanym dokumentem, w grę wchodzi podejrzenie popełnienia czynu polegającego na narażeniu na zarażenie chorobą zakaźną wielu osób. Taki czyn jest zagrożony karą więzienia do 10 lat.

Prokuratura zamierza przesłuchać 39-latka niezwłocznie, gdy tylko pozwoli na to stan jego zdrowia.

Za świadome złamanie warunków odbywania izolacji Brytyjczyk został już ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Wobec mężczyzny skierowano wniosek o umieszczenie go w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, na co sąd zgodził się w środę oraz wszczęto postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu.(

Co ze składką zdrowotną? Będą jeszcze zmiany?

Pytany o zmiany podatkowe i wysokość składki zdrowotnej czy przewidywane są jeszcze jakieś zmiany w tym zakresie, Niedzielski zapewniał, że sektor zdrowia jest zabezpieczone gwarancją finansową odpowiedniego poziomu finansowania.

- Mamy ścieżkę wzrostu nakładów na zdrowie do 7 proc. PKB, która została zdefiniowana w Polskim Ładzie a później w projekcie ustawy. To jest zobowiązanie budżetu państwa, że niezależnie od formy oskładkowania pieniądze w tej wysokości muszą się w planach finansowych znajdować.

- Jakie jest moje podejście o wysokości opodatkowania różnego typu dochodów? Te systemy powinny powinny iść w kierunku zasady fair play. Osoby więcej zarabiające powinny płacić więcej, natomiast te niższym uposażeniu, mniej.

Czytaj więcej: Składka zdrowotna 4,9 proc. Rząd zmodyfikował Polski Ład

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum