Fałszują wszytko, nawet książeczki honorowego dawcy krwi

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2017 08:22

Legitymacje, zaświadczenia, certyfikaty ukończenia kursów, a nawet... książeczki honorowego krwiodawcy - to tylko niektóre z tysięcy dokumentów, jakie są podrabiane i w których jest podawana nieprawda.

Fałszują wszytko, nawet książeczki honorowego dawcy krwi
Fałszują wszytko, nawet książeczki honorowego dawcy krwi. Fot. Archiwum

Fałszywki są wykorzystywane do wielkich nadużyć, np. milionowych oszustw VAT czy wyłudzeń kredytów, ale także do celów błahych, wręcz zaskakujących. Mężczyzna, który niedawno wpadł w Gdańsku, podrobił książeczkę honorowego dawcy krwi. - Chciałem korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską - tłumaczył skruszony.

Wystawiane są zaświadczenia stwierdzające nieprawdę przez osoby do tego uprawnione - np. urzędników, geodetów, lekarzy. Emerytowany lekarz z Nysy wystawiał hurtem nierzetelne zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na różnych stanowiskach. Bez badań, z jego usług korzystali przedstawiciele różnych profesji - od budowlańców po kierowców autobusów. Medyk wystawił ok. 100 fałszywek, miał wziąć za to 12 tys. zł.

W ubiegłym roku doszło łącznie do ponad 47,5 tys. takich przestępstw, czyli o ponad 3,5 tys. więcej niż w roku poprzednim - wynika z danych Komendy Głównej Policji dla „Rzeczpospolitej".

Przerabianie, retuszowanie, wpisywanie nieprawdziwe treści dotyczy praktycznie wszystkich dokumentów publicznych. Jest ich obecnie w obiegu ponad 150.

Czytaj: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum