FDDS: największe wyzwania nowego RPD to przemoc wobec dzieci i opieka psychiatryczna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2018 13:19

Przemoc fizyczna i psychiczna wobec najmłodszych oraz problemy z uzyskaniem przez dzieci specjalistycznej pomocy psychiatrycznej - to w ocenie prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Moniki Sajkowskiej - najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed nowym Rzecznikiem Praw Dziecka.

FDDS: największe wyzwania nowego RPD to przemoc wobec dzieci i opieka psychiatryczna
Jednym z największych problemów jest przemoc wobec dzieci Fot. Archiwum

W  piątek Mikołaj Pawlak złożył ślubowanie w Sejmie i tym samym objął urząd Rzecznika Praw Dziecka. Zastąpił na tym stanowisku Marka Michalaka, który sprawował ten urząd przez dziesięć lat.

Sajkowska pytana przez PAP o najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed nowym RPD, wskazała na potrzebę wprowadzenia Narodowej Strategii Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci.

- Taka strategia pozwoliłaby na podejmowanie systemowych działań chroniących dzieci przed przemocą. W ramach strategii powinny zostać opracowane standardy ochrony dzieci, których stosowanie byłoby obligatoryjne w placówkach oświatowych, opiekuńczych i innych zajmujących się dziećmi. Samorządy z kolei powinny być zobligowane do zbudowania oferty specjalistycznej pomocy dla dzieci, które doświadczają pomocy - zaznaczyła Sajkowska.

Wskazała, że kolejnym wyzwaniem są problemy z uzyskaniem przez dzieci specjalistycznej pomocy psychiatrycznej. - Przeprowadzona przez naszą fundację "Ogólnopolska diagnoza skali i uwarunkowań krzywdzenia dzieci" pokazała, jak częste są przypadki zachowań autodestrukcyjnych wśród dzieci. Niestety, dotknięte są one szeroką gamą różnych zaburzeń zdrowia psychicznego, a tutaj nadal nie ma żadnej propozycji. Są regiony Polski, w których w ogóle nie istnieją placówki wsparcia w przypadku zaburzeń zdrowia psychicznego. Sytuacja naprawdę jest dramatyczna - oceniła Sajkowska.

- Zadaniem rzecznika jest często podejmowanie interwencji w sytuacjach, gdy instytucje publiczne niedostatecznie chronią dzieci lub doszło do złamania praw dziecka. W wielu innych sprawach są to działania "rzecznicze", tak jak wskazuje nazwa urzędu; to jest kwestia pokazywania problemów, rekomendowania rozwiązań. Oczywiście nie ma to bezpośredniego przełożenia na regulacje prawne czy też rozwiązania systemowe. Ale jeśli rzecznik dobrze diagnozuje problemy, jeśli ma wystarczająco dużo wiedzy dotyczącej dokumentowania rozwiązań, które rekomenduje, wówczas ten głos na pewno może być usłyszany - mówiła prezes FDDS.

Sajkowska podkreśliła, że przed Mikołajem Pawlakiem stoi wielkie wyzwanie.  - Wchodzi w obszar, w którym nie jest ekspertem, musi się tym ekspertem stać. Będziemy obserwowali działania nowego rzecznika i jesteśmy gotowi do współpracy, jeśli jego celem będzie dobro dziecka - zadeklarowała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum