Ewa Kopacz: zmiana rozporządzenia w sprawie prawa jazdy dla niesłyszących

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2011 13:20

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała w środę (21 września), że do konsultacji społecznych trafił projekt zmieniający przepisy dot. praw jazdy dla niesłyszących. Chodzi o wycofanie zapisu uniemożliwiającego im ubieganie się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Ewa Kopacz: zmiana rozporządzenia w sprawie prawa jazdy dla niesłyszących
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zmiany przepisów domagało się środowisko osób niesłyszących, m.in. Polski Związek Głuchych. Sprawa dotyczy obowiązującego od lipca rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. 

Według Piotra Kowalskiego z łódzkiego oddziału PZG, wprowadzono tam zapis zobowiązujący lekarza do przeprowadzenia testu słuchu w ten sposób, że lekarz stojąc trzy metry od badanego, szepcze słowa i trzeba je zrozumieć. Jego zdaniem, wykluczyło to dużą liczbę osób z możliwości ubiegania się o prawo jazdy. 

Kopacz poinformowała, że w nowelizacji rozporządzenia sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, zapisano, że niesłyszący będą poddawani badaniom audiometrycznym. Nie będą mieli także obowiązku umieszczania na samochodach specjalnych znaczków, informujących o wadzie słuchu kierowcy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum