Ewa Kopacz z rektorami uczelni medycznych o reformie systemu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2010 07:00

Na środę (20 października) zaplanowano spotkanie minister zdrowia Ewy Kopacz z rektorami uczelni medycznych w związku z uwagami tego środowiska do pakietu ustaw zdrowotnych przygotowanych przez resort.

Ewa Kopacz z rektorami uczelni medycznych o reformie systemu

Spotkanie odbędzie się w związku ze zgłoszonymi przez Konferencję Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych uwagami, w szczególności do projektu ustawy o działalności leczniczej i projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – poinformowało w poniedziałek (18 października) Ministerstwo Zdrowia,

Projekt ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że chociaż nie będzie obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że szpitale miały być przekształcone obligatoryjnie), to samorządy, które tego nie uczynią, będą musiały przejąć długi lecznic. Te, które zdecydują się na przekształcenie, otrzymają pomoc finansową z budżetu państwa.

Ustawa uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w wyniku połączenia co najmniej dwóch innych. Oznacza to, że nowo powstałe szpitale będą musiały być spółkami.

Z kolei projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zakłada likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu podyplomowego. Obecnie medycy otrzymują prawo wykonywania zawodu po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego i zaliczeniu stażu podyplomowego. Stażysta przez 12-13 miesięcy pracuje pod nadzorem innego lekarza, zanim uzyska samodzielność zawodową. Wynagrodzenia są pokrywane ze środków budżetu państwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum