Ewa Kopacz: będziemy przekonywać do odrzucenia weta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2008 21:42

Będziemy robić wszystko, by przekonać Sejm do odrzucenia weta zgłoszonego do ustaw zdrowotnych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego - oświadczyła minister zdrowia Ewa Kopacz.

- Platforma Obywatelska zaproponowała plan naprawy wielu dziedzin naszego życia, w tym naprawę publicznej ochrony zdrowia. Dlatego będziemy robić wszystko, by przekonać Sejm do odrzucenia weta - powiedziała PAP minister zdrowia.

Zaznaczyła, że wciąż wierzy w odpowiedzialność posłów opozycji, którzy „potrafią wznieść się ponad doraźne interesy własnych ugrupowań“.
- Jeżeli się to nie uda, jeżeli zwyciężą gry i kalkulacje partyjne to w imię odpowiedzialności za Polskę, podejmiemy kroki wprowadzające reformę ochrony zdrowia w zakresie, w jakim pozwoli na to obowiązujące prawo - podkreśliła Kopacz.

Minister oświadczyła także, że zawetowanie ustaw zdrowotnych przez prezydenta to bardzo zła wiadomość dla polskich pacjentów.
- Tym bardziej, że zawetowanie ustawy wprowadzającej oznacza w istocie, że żadna z ustaw pakietu zdrowotnego nie wejdzie w życie - powiedziała.

- Można zatem odnieść wrażenie, że ogłaszając weto, pan prezydent uważa obecną sytuację za normalną, a jej utrzymanie za dobre dla Polaków. Weto oznacza, że będzie jak jest, a jak jest wiedzą wszyscy: kolejki, faktyczny podział pacjentów na lepszych i gorszych, zadłużone szpitale i handlarze długami. Weto oznacza, że pan prezydent bierze za to odpowiedzialność - dodała.

W jej ocenie, partykularne interesy polityków i działaczy związkowych okazały się dla prezydenta ważniejsze niż interes pacjentów.

Prezydent zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o zoz-ach, o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia. Podpisał natomiast trzy inne ustawy zdrowotne: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, oraz o konsultantach w ochronie zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum