Eurowybory: niewidomi chcieliby głosować samodzielnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2009 18:27

Podczas wyborów do Europarlamentu gmina jest zobowiązana do utworzenia obwodu do głosowania w każdym szpitalu i zakładzie opieki społecznej, w którym przebywa w dniu wyborów co najmniej 50 wyborców.

Takie informacje przekazał dziennikarzom sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki.

Zgodnie z ordynacją wyborczą, głosowanie w szpitalach i domach opieki społecznej może zakończyć się wcześniej niż w zwykłych lokalach wyborczych, czyli przed godz. 22.00, jeśli wszyscy wyborcy oddadzą wcześniej swój głos. Wyniki wyborów będą mogły jednak być ogłoszone tam dopiero po godz. 22.

PKW zaapelowała także do samorządów o zorganizowanie transportu dla osób niepełnosprawnych, by pomóc im w dotarciu do lokali wyborczych. Samorząd lokalny został zobligowany do utworzenia lokali wyborczych przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wśród 6228 lokali przystosowanych dla niepełnosprawnych 5811 powstało w powszechnych obwodach głosowania, 241 w szpitalach, 4 w zakładach karnych, 2 w aresztach śledczych, 169 w zakładach pomocy społecznej i 1 w oddziale zewnętrznym zakładu karnego i aresztu śledczego.

W porównaniu do wyborów parlamentarnych z 2007 r. liczba lokali wyborczych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych zwiększyła się o ponad 700.

Również przed tegorocznymi wyborami toczyła się debata o problemach z uczestnictwem w wyborach, jakie mają osoby niepełnosprawne, w tym niewidome i niedowidzące. Obecnie osoby te nie mogą głosować samodzielnie. Osoby niewidome i niedowidzące mogą skorzystać z pomocy zaufanej osoby, która technicznie pomoże oddać głos. Taką osobą nie może być jednak członek komisji wyborczej ani mąż zaufania. Przedstawiciele środowiska niewidomych i niedowidzących podkreślają jednak, że osoby te chcą głosować samodzielnie, a głosowanie przy pomocy drugiej osoby to naruszenie zasady tajności wyborów.

W debacie na ten temat pojawiały się pomysły przygotowania specjalnych karty z tekstem w alfabecie Braille'a lub specjalnego szablonu z wyciętymi kwadratami, który nakładany byłby na karty do głosowania.

Na piątkowej konferencji prasowej Czaplicki zwracał jednak uwagę na trudności z opracowaniem jednego takiego szablonu w polskich warunkach, gdzie w różnych rodzajach wyborów jest kilka różnych wzorów kart - m.in. tak, jak w wyborach do PE jest jedna duża karta, na której w kolumnach drukowane są wszystkie listy zarejestrowane w danym okręgu. Podkreślił jednocześnie, że wprowadzenie takiego szablonu możliwe byłoby jedynie na podstawie przepisów ustawowych, a PKW nie ma inicjatywy ustawodawczej. Czaplicki zaznaczył też, że jako przedstawiciel PKW w pracach nad kolejnymi zmianami w prawie wyborczym zwracał uwagę parlamentarzystów na postulaty podnoszone przez środowiska osób niepełnosprawnych.

Nowelizacja ordynacji wyborczej, która wprowadzała m.in. możliwość głosowania przez pełnomocnika, skierowana została przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum