Europarlament jest "za" wydawaniem certyfikatów szczepionkowych w UE

Autor: MS • Źródło: PAP29 kwietnia 2021 11:34

Europosłowie poparli wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE. "Paszport" dający prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie miałby obowiązywać do 12 miesięcy.

Europarlament jest "za" wydawaniem certyfikatów szczepionkowych w UE
Europosłowie przegłosowali wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE, Fot. archiwum
  • Europosłowie wypowiedzieli się w głosowaniu za "unijnym certyfikatem COVID-19" 
  • Prawo do swobodnego przemieszczania się miałyby osoby, które zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji
  • Parlamentarzyści Unijni chcą by stosowny dokument był ważny, nie dłużej niż 12 miesięcy

Dokument, który może być wydawany w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po Unii Europejskiej.

540 głosów "za"

Europosłowie chcą też zmiany nazwy na "unijny certyfikat COVID-19" zamiast proponowanego przez Komisję Europejską "cyfrowego zielonego certyfikatu".

Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Jest ona mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE.

Parlament Europejski i Rada UE są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed letnim sezonem turystycznym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum