Anna Kaczmarek, PAP/Rynek Zdrowia | 17-12-2008 13:02

Eurodeputowani odrzucili dyrektywę przedłużającą czas pracy lekarzy

Eurodeputowani odrzucili w środę (17 grudnia) uzgodniony przez unijne rządy projekt dyrektywy o czasie pracy, zgodnie z którym tydzień pracy w UE mógłby być za zgodą pracownika wydłużany z 48 do 65 godzin.

Dyrektywa umożliwiała też zaliczenie części czasu spędzonego na dyżurach (w tym lekarskich czy strażackich) do nieaktywnego czasu pracy. Strajkujący w Strasburgu w poniedziałek i wtorek lekarze obawiali się, że oznaczać to będzie dla nich mniejsze zarobki i więcej pracy.

- Gratuluję zwycięstwa całemu Parlamentowi Europejskiemu, dwóm milionom lekarzy w Europie i milionowi studentów medycyny oraz związkom zawodowym - powiedział sprawozdawca PE ds. dyrektywy o czasie pracy, hiszpański socjalista Alejandro Cercas.

Jak podkreślił Cercas, wynik głosowania „to nie przeszkoda, ale szansa na poprawienie decyzji i poziomu życia obywateli“.

Polski samorząd lekarski cieszy się z wyniku głosowania w Parlamencie Europejskim:

- Decyzja parlamentu sprowadza się do tego, że nie dojdzie do niekorzystnych zmian. Cieszymy się z tego. Propozycje rządów państw unijnych odebrałyby prawa, które przysługują lekarzom. Np. pomysł o udzieleniu odpoczynku w rozsądnym terminie, tj. 2 tygodni, był absurdalny, niekorzystny dla lekarzy i niebezpieczny dla pacjentów – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Odrzucenie dyrektywy oznacza również, że - tak jak wcześniej ustalono - klauzula opt-out (pozwala za zgodą lekarza wydłużyć tygodniowy czas pracy do 65 godzin) zostanie zniesiona za 3 lata.

- Trzeba będzie przeorganizować system. Jest to krok w dobrym kierunku. Klauzula opt-out to swoisty wyłom w prawie pracy – tłumaczy Konstanty Radziwiłł.

Samorząd lekarski zabiegał o odrzucenie dyrektywy. Prowadził na ten temat rozmowy z europosłami oraz wysyłał pisma, a nawet listy z instrukcją głosowania w tej sprawie dla europejskich parlamentarzystów.