Elżbieta Łukacijewska: prezydent nie dba o pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2008 21:32

Według Elżbiety Łukacijewskiej (PO), wiceprzewodniczącej sejmowej komisji zdrowia, zawetowanie przez prezydenta najważniejszych z pakietu ustaw zdrowotnych to

Łukacijewska zwraca uwagę, że bez podpisania ustawy wprowadzającej reformę służby zdrowia (jednej z zawetowanych), żadna z pozostałych ustaw nie może wejść w życie, bo „w ustawie wprowadzającej jest odniesienie do zapisów każdej z pozostałych ustaw“.

- Myślę, że prawnicy pana prezydenta powinni o tym wiedzieć; jeśli nie wiedzieli, to źle, a jeśli wiedzieli i pan prezydent to zrobił, to wykonał ruch polityczny, który mogę określić tylko jako brak dbałości o pacjenta, o Polaków, jako wyrafinowaną grę polityczną i podporządkowanie się opcji politycznej, a nie interesom pacjentów - powiedziała PAP Łukacijewska.

Według niej „być może pan prezydent ma złych doradców“, ale być może zdawał sobie sprawę, że weto dla ustawy wprowadzającej oznacza weto dla całej reformy.

- Może pan prezydent chciał też pokazać, że nie jest taki zły i na trzy ustawy się zgodzi. To jest albo gra polityczna, albo jakaś obłuda, albo beztroska funkcjonowania w nierzeczywistym świecie, bo gdyby pan prezydent chodził do szpitali, rozmawiał z ludźmi, przyjrzał się temu z bliska, to być może by tego nie zrobił - powiedziała posłanka.

Wiceszefowa klubu PO zapowiedziała, że w obecnej sytuacji klub będzie pracował nad przekonaniem Sejmu do odrzucenia prezydenckiego weta. Ponadto - jak dodała Łukacijewska - „są przygotowane w budżecie państwa pieniądze na oddłużenie szpitali“.
- I myślę, że te samorządy, które zdecydują się na podjęcie tego wysiłku związanego z przekształceniem i reorganizacją szpitali, będą mogły liczyć na wsparcie - powiedziała.

Prezydent Lech Kaczyński poinformował w środę, że zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o zoz-ach, o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia. Podpisał natomiast ustawy: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, oraz o konsultantach w ochronie zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum