Elektroniczne L4 nie dotarło do pracodawcy. Co zrobić?
L4. Co do zasady elektroniczne zwolnienie lekarskie powinno automatycznie po jego wystawieniu dotrzeć do pracodawcy, zdarzają się jednak sytuacje, gdy tak się nie dzieje. Co wtedy zrobić? Kiedy należy zanieść L4 do zakładu pracy?

- Zwolnienie lekarskie 2022. Co do zasady elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) powinno automatycznie po jego wystawieniu dotrzeć do pracodawcy
- Zdarzają się jednak sytuacje, gdy tak się nie dzieje. Będzie tak m.in. wówczas, gdy pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE
- Co wtedy zrobić? Kiedy należy zanieść L4 do zakładu pracy? I skąd wziąć papierowy wydruk elektronicznego zwolnienia lekarskiego?
Elektroniczne zwolnienie lekarskie. Jak to działa?
Przypomnijmy, że elektroniczne zwolnienie lekarskie to e-ZLA. Od 1 grudnia 2018 r. jedyną formą, w której lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie jest L4 w formie elektronicznej, czyli właśnie e-ZLA.
Regułą jest, że pacjent nie musi dostarczać takiego zwolnienia lekarskiego ani pracodawcy ani do ZUS. Dawniej było to konieczne - w trakcie choroby trzeba było zrobić to na własną rękę, albo poprosić kogoś z rodziny, albo znajomego. Obecnie e-ZLA zostaje automatycznie przesłane na profil PUE płatnika (czyli pracodawcy) i do systemu ZUS.
To oznacza - jak wyjaśnia ZUS - że pacjent, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany terminem 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.
- Konieczne jest natomiast przesłanie (złożenie) wniosku m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) czy pracowników, którym ZUS a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe. Ubezpieczony może to zrobić korzystając ze swojego profilu na PUE. Wniosek w jego imieniu może także złożyć pracodawca, np. poprzez ZUS Z-3 - przypomina ZUS.
Kiedy elektroniczne L4 trzeba dostarczyć pracodawcy?
Od zasady, że elektroniczne zwolnienie lekarskie automatycznie trafia do pracodawcy są oczywiście wyjątki. Tak będzie, jeśli pracodawca nie ma profilu na PUE.
- Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz (lub asystent medyczny) musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik musi dostarczyć swojemu pracodawcy - przypomina na swoich stronach ZUS.
Co ważne, o tym, że konieczne jest wydrukowanie e-ZLA podpowie lekarzowi system - wyświetli komunikat.
Poza tym, jak wskazuje ZUS to również pracodawca, jako płatnik składek, powinien poinformować w pierwszym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, o obowiązku dostarczania przez nich wydruku e-ZLA albo zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu wydrukowanym z systemu.
Skąd wziąć wydruk elektronicznego L4?
Jak informuje ZUS wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA jest przekazywany ubezpieczonemu:
- gdy z informacji udostępnionych na profilu lekarza na PUE ZUS wynika, że płatnik składek (np. pracodawca) nie posiada profilu na PUE ZUS,
- na żądanie ubezpieczonego nawet, jeżeli płatnik składek ma profil informacyjny płatnika składek na PUE ZUS.
Płatnik składek, który nie ma profilu na PUE ZUS otrzymuje wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA bezpośrednio od ubezpieczonego (także wtedy, gdy nie jest płatnikiem zasiłku). Nie dotyczy to osób:
- prowadzących działalność pozarolniczą oraz osób z nimi współpracujących,
- duchownych,
- których niezdolność do pracy z powodu choroby przypada po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
- podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego niemającego siedziby w Polsce,
które dokumenty do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku składają w ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla jeszcze, że wydruk elektronicznego zwolnienia lekarskiego jest opatrzony podpisem i pieczątką lekarza lub asystenta medycznego. Sporządzenie wydruku jest możliwe tylko po wystawieniu zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego, podpisaniu i wysłaniu do ZUS.
Jaki oddział NFZ wpisać na umowie o pracę? LISTA kodów
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)