Ekspert przypomina: aby otrzymać prawo jazdy niezbędne jest orzeczenie lekarskie

Autor: polskatimes.pl/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2020 15:41

- Do wniosku do starostwa o wydania uprawnienia do kierowania pojazdami wraz ze zdjęciem i dowodem uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu trzeba także dołączyć orzeczenie lekarskie - podkreśla w dzienniku "Polska" dr inż. Waldemar Winter, dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych bydgoskiego ratusza.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Gazeta przypomina, że nowe procedury uzyskiwania prawa jazdy obowiązują od roku 2014. Aby rozpocząć kurs, trzeba najpierw uzyskać we właściwym wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta prezydenckiego tzw. Profil Kandydata na Kierowcę.

Z numerem PKK kandydat na kierowcę idzie do wybranej przez siebie szkoły jazdy. „Idź do lekarza, który wykonuje badania kierowców” - radzi Ministerstwo Infrastruktury. - „Możesz skontaktować się ze szkołą jazdy, w której chcesz odbyć kurs - prawdopodobnie współpracuje z takim lekarzem. Lekarz przeprowadzi badanie i zdecyduje, czy możesz kierować pojazdami. Jeśli tak - otrzymasz orzeczenie lekarskie”.

- Orzeczenie lekarskie jest niezbędne. Trzeba je dołączyć do wniosku do starostwa o wydania uprawnienia do kierowania pojazdami wraz ze zdjęciem i dowodem uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu - wyjaśnia dr inż. Waldemar Winter, dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych bydgoskiego ratusza.

Te kwestie - dla wszystkich kategorii prawa jazdy - reguluje rozporządzeniu ministra zdrowia z 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców. Akt prawny mówi, że badanie kierowców może być wykonane tylko przez uprawnionego lekarza, spełniającego warunki wymagane dla tej specjalności.

Szczegóły: polskatimes.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum