×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ekspert BCC o proponowanych zmianach w ustawie o prawach pacjenta i RPP

Autor: BCC/Rynek Zdrowia13 listopada 2013 11:29

Przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji społecznych projekt założeń nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oceniamy pozytywnie - stwierdza Zenon Wasilewski, ekspert BCC.

Ekspert BCC o proponowanych zmianach w ustawie o prawach pacjenta i RPP
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem eksperta BCC, projekt w znacznym stopniu uwzględnia wcześniejsze postulaty pacjentów i przedsiębiorców. Doprecyzowane zostaną obowiązujące regulacje obecnej ustawy, co przyczyni się do wzmocnienia ustawowej ochrony praw pacjentów oraz poprawy skuteczności działania Rzecznika Praw Pacjenta.
 
Według mec. Zenona Wasilewskiego na akceptację zasługują spójne i kompleksowe zmiany dotyczące gwarancji ochrony danych osobowych pacjenta i ochrony dokumentacji medycznej. Projekt zawiera nowe rozwiązania dotyczące sposobu postępowania z dokumentacją medyczną po zakończeniu działalności leczniczej przez świadczeniodawcę.

- Projektowane regulacje, nakładając zobowiązania w tym zakresie, powinny jednocześnie wskazać nie tylko podmiot zobowiązany do przechowywania dokumentacji medycznej, ale także określić precyzyjnie sposób rozliczania kosztów z tym związanych - ocenia ekspert.
 
Za korzystne BCC uznaje także propozycje uproszczenia procedury postępowania wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych oraz zgłaszania przez pacjenta sprzeciwu do opinii lub orzeczenia lekarskiego.

- Słusznie proponuje się odstąpienie od obowiązku wskazania przez pacjenta podstawy prawnej przy zaskarżeniu opinii lub orzeczenie. Na poparcia zasługuje również propozycja dopuszczenia w postępowaniu przed komisją w zastępstwie radcy prawnego aplikanta radcowskiego oraz możliwość zasięgania opinii konsultantów z innych województw - dodaje Zenon Wasilewski.
 
W projekcie rozszerzony został katalog przypadków, w których RPP może nałożyć na podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych karę pieniężną za ponowne podjęcie tych samych działań uznanych uprzednio za praktyki naruszające zbiorowe prawa pacjenta oraz indywidualne prawa danego pacjenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze