Eksperci: procedura sprzeciwu wobec opinii lekarza nie działa

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2011 18:37

Pacjent ma prawo złożyć sprzeciw wobec opinii lekarza, jednak, zdaniem ekspertów, nikt z tej możliwości nie korzysta - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Eksperci: procedura sprzeciwu wobec opinii lekarza nie działa

26 maja br. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie R.R. przeciwko Polsce, stwierdzając naruszenie przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła ciężarnej kobiety, której odmówiono skierowania na badania prenatalne, w sytuacji gdy istniało prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wady genetycznej.

Joanna Budzowska, partner w kancelarii prawnej Budzowska Fiutowski i Partnerzy - Radcowie Prawni, w rozmowie z dziennikiem zauważa, że Wyrok Trybunału Praw Człowieka potwierdził brak zmian w tej kwestii w Polsce od 2007 roku, kiedy zapadł wyrok w sprawie Alicji Tysiąc. Według niej, choć do przepisów została dopisana procedura odwoławcza od orzeczenia lekarskiego - prawo to pozostaje martwe.

Teoretycznie pacjent może złożyć sprzeciw od opinii lekarze w formie pisemnej do Komisji Lekarskiej działającej przy rzeczniku praw pacjenta, za jego pośrednictwem. Następnie trwa postępowanie przed Komisją Lekarską. Orzeczenie komisji wydawane jest w ciągu 30 dni od dnia wniesienia sprzeciwu. Nie przysługuje od niego odwołanie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum