Eksperci: prawa niepełnosprawnych nadal są słabo chronione

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2011 15:16

W sprawach cywilnych osoby głuche, nieme i niewidome nie mają swojego pełnomocnika, nie mają także dostępu do dokumentów sądowych w języku Braille'a - podkreślano we wtorek (21 czerwca) podczas konferencji dotyczącej niepełnosprawnych.

Eksperci: prawa niepełnosprawnych nadal są słabo chronione
Konferencję "Prawa osób niepełnosprawnych w Polsce", która odbyła się w Warszawie, zorganizował Instytut Rozwoju Regionalnego. Zaprezentowano na niej efekty dwóch projektów - współfinansowanych przez Fundację Batorego i PFRON - dotyczących sytuacji prawnej osób niepełnosprawnych i ich aktywności zawodowej i społecznej.

Katarzyna Hebda z Uniwersytetu Gdańskiego mówiła, że brakuje szkoleń dla pracowników policji, sądów oraz zakładów karnych dotyczących systemu pomocy osobom niepełnosprawnym. Jej zdaniem, by można było mówić o pełnej ochronie prawnej w sądach cywilnych osoby niepełnosprawne powinny mieć profesjonalnego pełnomocnika.

Krzysztof Kurowski z Uniwersytetu Łódzkiego zwrócił uwagę, że większość lokali wyborczych nie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Natomiast Jacek Zadrożny z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego zaznaczał, że wiele osób, które nie są w stanie opuścić mieszkania, ma utrudniony dostęp do nowoczesnych technologii, do materiałów edukacyjnych i dóbr kultury, nie może głosować tajnie w wyborach. Dodał, iż jedną z największych barier w integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem jest ich niska aktywność zawodowa.

Fundacja przygotowuje raport, który ma opisywać sytuację osób niepełnosprawnych, porównywać polskie normy z dokumentami europejskimi wyznaczającymi standardy w dziedzinie ochrony osób niepełnosprawnych. Raport ma trafić do rządu, parlamentu, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rady Europy i organizacji pozarządowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum