Eksperci: firmowe pakiety medyczne zwolnione z VAT

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, DK/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2011 11:00

Od usług medycznych oferowanych przez pracodawcę obecnym i byłym pracownikom nie trzeba płacić VAT.

Eksperci: firmowe pakiety medyczne zwolnione z VAT

Podatnicy nadal mają wątpliwości, jaki jest faktyczny zakres zwolnień z VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 roku.

Dotyczy to m.in. zwolnienia dla usług medycznych i ich charakteru, tzn. czy mogą być stosowane tylko przez podmioty wskazane w ustawie (ZOZ, lekarze), czy mają zastosowanie do wszystkich podmiotów sprzedających te usługi.

Jadnak stanowisko Ministerstwa Finansów jest takie, że fundowane przez firmy pracownikom pakiety medyczne nadal będą zwolnione z VAT. Potwierdza to także kierunek prac legislacyjnych nad kolejną nowelizacją ustawy o VAT. 

– Nie ma cienia wątpliwości, że jeżeli firma kupuje usługę zdrowotną w jakiejkolwiek postaci i przekazuje ją swojemu pracownikowi bezpłatnie, za częściową lub całkowitą odpłatnością, to zakład pracy nie musi płacić od tego 23-proc. VAT  – mówił portalowi rynekzdrowia.pl dr Robert Mołdach, ekspert ds. ochrony zdrowia Pracodawców RP.

Według Andrzeja Nikończyka, doradcy podatkowego w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, wspomniane regulacje stosują się do każdego podatnika sprzedającego usługę medyczną, jeśli jej faktycznym wykonawcą jest lekarz lub ZOZ, a więc też do pracodawców obciążających pracowników kosztem nabywanych usług.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum