Eksperci ONZ zalecają Irlandii zmianę prawa aborcyjnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2016 17:59

Komitet Praw Człowieka ONZ zalecił w czwartek (9 czerwca) Irlandii zmianę restrykcyjnego prawa aborcyjnego albo nawet konstytucji. Stało się tak po zbadaniu przypadku młodej kobiety, który zakwalifikowano jako zakazane traktowanie - okrutne, nieludzkie i poniżające.

Eksperci ONZ zalecają Irlandii zmianę prawa aborcyjnego. Fot. Archiwum

Chodzi o kobietę, u której w 21. tygodniu ciąży stwierdzono poważne wady płodu oznaczające, że dziecko urodzi się martwe albo umrze zaraz po urodzeniu. Ponieważ irlandzkie prawo dopuszcza aborcję jedynie w przypadku zagrożenia życia matki, kobieta zdecydowała się na przeprowadzenie zabiegu w sąsiedniej Wielkiej Brytanii. Z powodów finansowych natychmiast, po 12 godzinach, wróciła do Irlandii.

Eksperci zasiadający w komitecie uznali, że niezapewnienie kobiecie przysługującej opieki lekarskiej, takiej jak w przypadku poronienia, było dyskryminujące.

- Wielu negatywnych przeżyć, których musiała doświadczyć, można było uniknąć, gdyby nie uniemożliwiono jej przerwania ciąży w znajomym otoczeniu, we własnym kraju, pod opieką przedstawicieli służby zdrowia, których znała i do których miała zaufanie - napisano w raporcie, który nie ma mocy wiążącej.

Zalecana przez ekspertów zmiana irlandzkiego prawodawstwa miałaby doprowadzić do jego zgodności z Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych z 1966 r., który jest głównym wiążącym aktem prawnym ONZ regulującym zobowiązania państw wobec jednostki, a Irlandia jest jego sygnatariuszem.

Szef irlandzkiej Amnesty International Colm O'Gorman przyjął raport z zadowoleniem. - Irlandzki rząd musi wyjąć głowę z piasku i zająć się problemem - powiedział.

Rzeczniczka antyaborcyjnego ruchu Every Life Counts, Tracy Harkin, oświadczyła, że zamiast promować aborcję, ONZ powinna raczej pomagać tym chorym dzieciom i zapewnić lepszą opiekę rodzinom, których to dotyczy.

W uwagach do raportu irlandzki rząd podał, że ustawa zakazująca aborcji i poprawka do konstytucji Irlandii z 1983 roku gwarantująca prawo do życia nienarodzonych dzieci odzwierciedlają "zniuansowane i proporcjonalne podejście".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum