ETPC: karanie rodziców unikających szczepienia dzieci, zgodne z interesem społecznym

Autor: MS • Źródło: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia13 kwietnia 2021 09:13

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekający w czeskiej sprawie uznał, że nakładanie kar administracyjnych na rodziców za niezaszczepienie dziecka nie narusza Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

ETPC: karanie rodziców unikających szczepienia dzieci, zgodne z interesem społecznym
Karanie rodziców za niezaszczepienie dziecka nie narusza Europejskiej Konwencji Praw Człowieka; FOTO: Shutterstock
  • ETPC przyznał, że karanie rodziców za nieszczepienie dzieci szczepionkami obowiązkowymi, nie narusza praw człowieka
  • Zdaniem Trybunału dopuszczalna jest także sankcja w postaci nieprzyjęcia niezaszczepionych dzieci do przedszkoli
  • Szczepienia obowiązkowe chronią nie tylko osoby zaszczepione lecz także te, które ze względów zdrowotnych nie mogły tego uczynić

Sprawa dotyczy ustanowionego przez Czechy systemu obowiązkowych szczepień, w którym zapisano możliwość karania rodziców za nieszczepienie dzieci.

ETPC przyznał również, że dopuszczalna jest także sankcja w postaci nieprzyjęcia niezaszczepionych dzieci do przedszkoli. Mowa to oczywiście o dzieciach, u których nie było przeciwskazań zdrowotnych – pisze Gazeta Prawna.

Prawo chroni interes dzieci

Czesi kilka lat temu doszli do wniosku, że aby akcja szczepień była skuteczna, należy wprowadzić sankcje dla rodziców za nieszczepienie dzieci bez ważnego powodu medycznego. Za deklaracją poszły czyny. Antyszczepionkowcy zaczęli otrzymywać kary grzywny. Takie decyzje wywołały oburzenia wśród Czechów, którzy zdecydowali dochodzić swych praw w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Zdaniem sędziów trybunału przyjęte rozwiązanie jest proporcjonalne do uzasadnionych celów. Czeskim władzom nie chodziło bowiem o ograniczenie praw jednostek, lecz o ochronę ogółu społeczeństwa przed chorobami oraz  zagrożeniem dla zdrowia i życia.

ETPC przyznał, że obowiązkowe szczepienia chronią nie tylko te osoby, które przyjęły medykamenty, lecz także te, które ze względów zdrowotnych nie mogły tego uczynić. Można zatem powiedzieć, że czeska polityka zdrowotna jest zgodna z najlepiej pojętym interesem dzieci. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum