Dziś w Sejmie nowelizacja Kodeksu Karnego. Dotyczy m.in. zaostrzenia kar za błędy medyczne

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia19 maja 2022 07:15

19 maja podczas Podkomisji Stałej do spraw nowelizacji prawa karnego kontynuowane będzie rozpatrzenie rządowego projektu zmian w ustawie Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. W przepisach przewidziano zaostrzenie kar za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Dziś w Sejmie nowelizacja Kodeksu Karnego. Dotyczy m.in. zaostrzenia kar za błędy medyczne
W Sejmie procedowana będzie po raz kolejny nowelizacja Kodeksu karnego. Fot. AdobeStock
  • 19 maja podkomisja stała do spraw nowelizacji prawa karnego po raz kolejny rozpatrzy projekt dotyczący zaostrzenia kar za nieumyślne spowodowanie śmierci
  • Lekarze obawiają się, że zaostrzenie art. 155 k.k. kary za nieumyslne spowodowanie śmierci, a więc i za błędy medyczne będą znacznie surowsze niż dotychczas
  • Nowelizacja przewiduje bowiem zaostrzenie maksymalnego wymiaru kary za nieumyślne spowodowanie śmierci z 5 do 8 lat pozbawienia wolności

Podkomisja po raz kolejny zajmie się nowelizacją

Jak wynika z harmonogramu posiedzeń komisji i podkomisji sejmowych, w czwartek 19 maja o godzinie 11 rozpocznie się posiedzenie podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego. Głównym tematem będzie "Rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2024) – kontynuacja".

To kolejne podejście resortu sprawiedliwości do przeforsowania ostrzejszych przepisów za nieumyślne spowodowanie śmierci. Zbulwersowani są najbardziej lekarze, którzy obawiają się, że będą karani więzieniem za błędy medyczne.

Obawy środowiska medycznego

Przypomnijmy: w myśl projektowanej ustawy przewidziano wprowadzenie kary do 30 lat więzienia i bezwzględnego dożywocia, a także zaostrzenie sankcji za liczne przestępstwa. Oprócz tego nowelizacja oznacza też m.in. zaostrzenie maksymalnego wymiaru kary za nieumyślne spowodowanie śmierci z 5 do 8 lat pozbawienia wolności.

Art. 155 otrzymuje brzmienie: „Art. 155. Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.” – brzmi zapis w nowelizacji.

To właśnie tym zmianom sprzeciwiają się lekarze. Ich zdaniem podwyższenie kar za nieumyślne spowodowanie śmierci będzie w praktyce oznaczać większą presję na lekarzach, a także zwiększone ryzyko orzeczenia kary pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego jej zawieszenia.

Lekarze wielokrotnie apelowali o wprowadzenie systemu no-fault, aby w przypadku ewentualnego błędu lekarskiego, do którego doszło nieumyślnie, nacisk został położony na zadośćuczynieniu odszkodowawczym pacjenta, a nie na karaniu personelu medycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum