Dziś posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia. Ważne zmiany dla pielęgniarek, ratowników i fizjoterapeutów

Autor: oprac. MP • Źródło: Rynek Zdrowia05 sierpnia 2022 07:20

5 sierpnia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się rozpatrzeniem uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw. Zmiany obejmą również ratowników medycznych oraz fizjoterapeutów.

Dziś posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia. Ważne zmiany dla pielęgniarek, ratowników i fizjoterapeutów
5 sierpnia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej Fot. Shutterstock
  • W piątek - 5 sierpnia - odbędą się obrady sejmowej Komisji Zdrowia
  • Posłowie zajmą się uchwaloną przyjętą przez Senat uchwałą w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw
  • Procedowane przepisy zmienić mają także zmienić regulacje dotyczące zawodów ratownika medycznego oraz fizjoterapeuty

5 sierpnia posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia

Dziś posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, która ma zająć się rozpatrzeniem uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.

Procedowana ustawa dotyczy nie tylko pielęgniarek i położnych, ale po jej wprowadzeniu ważne zmiany obejmą także ratowników medycznych oraz fizjoterapeutów.

Planowane posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia:

  • 5 sierpnia 2022, godz. 9.00 (sala nr 312, bud. U): Rozpatrzenie uchwały Senatu RP w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej w Sejmie

Przypomnijmy, że w czwartek - 4 sierpnia - projektem zajmował się Senat, który wraz z poprawkami przyjął nowelę ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.

Dwie z sześciu przyjętych poprawek dotyczą pomocy medycznej rannym obywatelom Ukrainy i osobom walczącym po stronie ukraińskiej, które zostały wniesione przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę.

Istotą ustawy są jednak zmiany obejmujące kwestie swobody świadczenia usług oraz uznawania na podstawie przepisów koordynacji minimalnych wymogów w zakresie kształcenia.

Zmieni się m.in. organ prowadzący rejestr pielęgniarek i położnych wykonujących w Polsce zawód czasowo czy okazjonalnie - z okręgowych rad pielęgniarek i położnych na Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.

Zmiany dla ratowników i fizjoterapeutów

Nowelizacja ustawy ma również za zadanie implementację prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.

Zgodnie z nią rezygnuje się z przeprowadzania Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i z Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego.

Rezygnację tą, w czasie prac sejmowych, wiceminister zdrowia Piotr Bromber argumentował szybszym dostępem do zawodu fizjoterapeuty i ratownika medycznego. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum